NaslovnicaZdravljeZdravlje zubiZubi u trudnoći - kako ih sačuvati i njegovati?

Zubi u trudnoći – kako ih sačuvati i njegovati?

Kod nekih žena trudnoća može dovesti do problema sa zubima, uključujući i bolesti desni te povećan rizik od krvarenja zubnog mesa. Tijekom trudnoće, povećana razina hormona može utjecati na odgovor tijela da stvara zubni plak (sloj bakterija).

Trudnoća ne znači automatski i probleme sa zubima.Priče da će žena tijekom svake trudnoće izgubiti jedan zub, srećom, su samo priče. Ako je majčin unos kalcija tijekom trudnoće neadekvatan, njene kosti, a ne zubi, će omogućiti količinu kalcija potrebnu za bebin rast. Taj gubitak kalcija ubrzo nakon dojenja prestaje. Međutim, trudnoća može dovesti do određenih problema kod nekih žena.

Uz pravilnu higijenu kod kuće i stručnu pomoć stomatologa, vaši zubi trebaju ostati zdravi tijekom trudnoće.

Bolest zubi može utjecati na razvoj djeteta

Istraživanja su pokazala vezu između bolesti desni kod trudnica i preranog poroda s niskom porođajnom težinom. Bebe koje su rođene prerano mogu imati povećani rizik od niza zdravstvenih stanja, uključujući cerebralnu paralizu te probleme s vidom i sluhom.

Procjene pokazuju da je oko 18 od 100 preranih poroda uzrokovano paradontalnom bolesti, što je kronična upala zubnog mesa. Prema znanstvenim studijama, odgovarajuće liječenje zuba i zubnog mesa kod trudnice može smanjiti rizik od preranog poroda za više od 80 posto.

Zdravlje zubi prije trudnoće

Manje je vjerojatno da ćete imati probleme sa zubima u trudnoći, ako već imate dobre navike u oralnoj higijeni. Preporučljivo je prati zube najmanje dva puta dnevno pastom za zube koja sadrži flour. Nadalje, higijena zubi trebala bi uključivati i korištenje zubnog konca kao i redovite posjete stomatologu.

Zubi u trudnoći

Ako planirate trudnoću, posjetite svog stomatologa. Ako je potrebno liječenje zuba, prikladno je to učiniti prije začeća. Također, obavijestite svog stomatologa ako ste trudni.

Trudnoća može utjecati na njegu vaših zubi. Na primjer, stomatolog može odgoditi zubni rendgen do rođenja djeteta. Ako je on pak neizbježan, stomatolog može poduzeti mjere koje su potrebne kako bi se osigurala bebina sigurnost. Ako vaše stanje zahtijeva opću anesteziju ili pak lijekove, porazgovarajte sa svojim stomatologom o tome što je najbolje za vas i vašu bebu.

Uzroci stomatoloških zdravstvenih problema

Najčešći uzroci stomatoloških zdravstvenih problema tijekom trudnoće mogu uključivati:

  • Povraćanje
  • Žudnja za slatkom hranom
  • Osjećaj gađenja prilikom četkanja zubi
  • Hormoni povezani s trudnoćom mogu kod nekih žena uzrokovati osjetljivost i probleme s desnima, uključujući:
  1. Gingivitis- upala desni; veća je vjerojatnost da će se pojaviti u drugom tromjesječju trudnoće. Simptomi uključuju oticanje zubnog mesa i krvarenja, posebno tijekom četkanja i korištenja zubnog konca.
  2. Dijagnoza te liječenje parodontalne bolesti- trudnoća može pogoršati ovu kroničnu upalu desni, a neliječenje iste može dovesti do gubitka zubi.

Obavijestite svog stomatologa ukoliko se pojave problemi sa zubima. Preporuča se da koristite mekše četkice za zube, kao i četkanje zubi najmanje dva puta dnevno. Koristite zubne paste koje sadrže flouride (ako već niste) kako biste sprječili propadanje zubi.

Povraćanje može oštetiti zube

Hormoni trudnoće mogu olabaviti i omekšati prsten mišića koji drži hranu u želucu. Želučani refluks ili povraćanje može biti povezano s jutarnjim mučninama, a jaka želučana kiselina može oštetiti vaše zube. Ukoliko je povraćanje učestalo to je i veći rizik od oštećenja cakline i propadanja zubi.

Preporučljivo je da ne perete zube netom nakon povraćanja. Dok su zubi prekriveni želučanom kiselinom, snažno djelovanje četkice za zube može ogrepsti zubnu caklinu. Isperite usta temeljito običnom vodom iz slavine. Zatim prstom premažite zube pastom za zube i ponovno temeljito isperite vodom. Zube perite najmanje sat vremena nakon povraćanja.

Kod nekih trudnica se tijekom četkanja zubi, osobito kutnjaka, pojavljuje refleks povraćanja. Međutim, postoji opasnost od kvarenja zubi ukoliko ih ne četkate redovito. Zato je preporučljivo da koristite četkice s malom glavom, poput onih za malu djecu. Nadalje, usporite u četkanju, a može pomoći i zatvaranje očiju i koncentriranje na disanje. Ako okus paste za zube uzrokuje nagon za povraćanjem, prebacite se na drugu vrstu paste za zube.

Povećan apetit tijekom trudnoće

Neke žene imaju neobične potrebe za hranom (i izbjegavanjem hrane), dok su trudne. Redovita želja za slatkim zalogajima može povećati rizik od kvarenja zubi. Pokušajte jesti male obroke sa niskim sadržajem šećera ili se odlučite za zdraviju opciju kao što je svježe voće. Isperite usta vodom ili mlijekom ili operite zube nakon slatkih zalogaja.

Povećajte unos kalcija u trudnoći

Potrebno je povećati dnevnu dozu kalcija tijekom trudnoće. Dovoljno kalcja će zaštititi vašu koštanu masu i zadovoljiti prehrambene potrebe u razvoju vašeg djeteta. Dobri izvori kalcija putem hrane su proizvodi niske masnoće poput mlijeka, sira, jogurta i sojinog mlijeka.

Povećajte unos vitamina D tijekom trudnoće

Vitamin D pomaže tijelu da iskoristi kalcij. Dobri izvori vitamina D su sir, margarin, masna riba (losos) te jaja.

Imate li komentar ili pitanje? Podijelite ga s nama!

Molimo unesite komentar
Molimo unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

spot_img

Najpopularniji tekstovi

Smeđi iscjedak – što ga uzrokuje i može li biti opasan?

Svijetlo smeđi iscjedak u sredini ciklusa je u većini slučajeva besopasan prirodni proces, no tamno smeđi iscjedak može biti ozbiljan i zahtijevati intervenciju liječnika....