NaslovnicaZdravljeZdravlje djeceVodene kozice - simptomi, inkubacija i liječenje

Vodene kozice – simptomi, inkubacija i liječenje

Vodene kozice (Varicella – Zoster) su učestala i vrlo zarazna virusna bolest. Najčešće se zaraze djeca između tri i sedam godina. Zbog boravka djece u velikim grupama (posebice vrtićima) često se događa da se velik broj djece odjednom zarazi vodenim kozicama.

No, upravo u dječjoj dobi bolest je lakšeg oblika. Ako je odrasli nisu ranije preboljeli, ni oni nisu pošteđeni pogotovo dok skrbe za male bolesnike. U odrasloj dobi oblik ove bolesti je češće teži, a oporavak dugotrajniji.

Vodene kozice – simptomi i inkubacija

U početku bolesti virus se nalazi na sluznici dišnih puteva te potom prelazi u krvotok, te u krajnjem stadiju na kožu, kada postaje vidljiv kao mjehurići i osip.

Dan prije nego se pojavi osip na trupu dijete može imati vrućicu i biti malaksalo. Osip se počinje pojavljivati s nekoliko crvenih točkica na trupu, a onda se, u roku od dva do četiri dana, šire na ekstremitete i lice. Može se pojaviti i u ustima i drugim unutarnjim dijelovima tijela.  Na točkicama se pojave mjehurići koji se nakon nekoliko dana raspuknu i pretvore u kraste. Kraste obično potamne i otpadnu u roku od 14 dana od početka bolesti. Ožiljci od krastica su vrlo rijetko vidljivi nakon bolesti.

Sama inkubacija bolesti traje čak od 10 do 23 dana, što je velik vremenski opseg, no zaražena osoba može biti prenositelj virusa tek 2-3 dana prije izbijanja plikova te 7 dana nakon, a ponekad čak i dok se vodenasti mjehurići ne počnu sušiti i pretvarati u krastice. Kad se vodene kozice prebole, osoba obično stekne doživotni imunitet na ovaj virus.

Vodene kozice su jako zarazne stoga, prije svega iz obzira prema drugoj djeci i trudnicama, nemojte izvoditi bolesno dijete među drugu djecu i odrasle. Ako vam je potrebna pomoć liječnika, nazovite ga prije nego se uputite u ambulantu kako bi vam objasnio gdje da se smjestite i što trebate napraviti kako bi što manje ugrozili ostale.

Vodene kozice – slike

Mnoge dječje virusne bolesti imaju slične simptome i to su najčešće temperatura i osip. Iz toga razloga roditelji često nisu sigurni kako prepoznati vodene kozice u odnosu na ostale bolesti.

Vodene kozice

Osip kod vodenih kozica počinje s nekoliko crvenih točkica na trupu koje se ubrzo napune tekućinom.

Vodene kozice

Vodene kozice – liječenje

Liječnika je potrebno kontaktirati po primjećivanju vodenih kozica, kako bi on potvrdio da se radi o navedenoj bolesti i dao dodatne upute. Kada vam liječnik postavi dijagnozu obavijestite vrtić, školu i druge kolektive u kojima je dijete prethodno bilo.

Virusne mjehuriće preporučljivo je ne grebati i trgati, no s obzirom na to da izazivaju popriličan svrbež, kod djece treba posebna pažnja jer oštećeni plikovi znaju ostavljati ožiljke po licu i tijelu. Kako bi spriječili češanje, djetetu na ruku stavite lagane pamučne ili flanelaste rukavice i podrežite nokte.

Da bismo suzbili temperaturu, koja prati vodene kozice kao jedan od glavnih simptoma, potrebno je dati djetetu tabletu odnosno sirup u vidu Paracetamola. Informirajte se kod ljekarnika kako dozirati sirup za snižavanje temperaturu.

U ljekarnama je moguće kupiti različite pripravke s lokalnim djelovanjem bez recepta. Najbolje pomažu losioni koji sadrže kamfor, mentol ili fenol i nanose se samo na zahvaćena mjesta u malim količinama.

[box type=”bio”] Hitno kontaktirajte liječnika u slučaju izrazito visoke tjelesne temperature (39-40 stupnjeva) ukoliko je dijete klonulo, ne može se samostalno podizati niti sjediti, povraća, ima vrtoglavicu, snažne napadaje kašlja i izgleda općenito loše te ako se plikovi ili kraste inficiraju, gnoje ili su ispunjeni krvlju. [/box]

Vodene kozice u ustima

Neka vas ne iznenadi ako dijete odbija jesti ili piti. Razlog tome nije samo iscrpljenost organizma virusom Varicelle već i plikovi i mjehurići u grlu, odnosno i sama nadraženost sluznice grla.

Djetetu treba dati dovoljnu količinu hladne tekućine. Izbjegavajte slanu hranu i citrično voće, a dojenčadi dajte piti pomoću čaše ili žličice jer boca i duda mogu uzrokovati dodatnu bol u ustima.

Vodene kozice – kupanje

Jedno od najčešćih pitanja majki jest smije li se dijete tuširati ili kupati za vrijeme vodenih kozica?

Jedna od najčešćih metoda ublažavanja svrbeža za vrijeme vodenih kozica jest kupanje u mlakoj vodi u kojoj se dodaju zrnca hipermangana (kalijeva permanganata) zbog kojih voda poprima blago ružičastu vodu. Ova otopina pomaže da se plikovi što prije isuše no potrebno je obratiti pozornost da otopina ne dođe u kontakt s očima i ustima djeteta. Hipermangan možete kupiti bez recepta u ljekarni, a ljekarnik će vas savjetovati o doziranju.

Možemo pribjeći prirodnijem načinu suzbijanja plikova, tako da dijete okupamo u kupki u koju je dodano antibakterijsko ulje čajevca, eukaliptusa, rimska kamilica, zob, macerat nevena ili naravno neki od navedenih.

Vodene kozice – trajanje

Trajanje vodenih kozica ovisi o sposobnosti i snazi organizma te imunitetu, no prosjek trajanja simptoma kreće se od 10-17 dana.

Već nakon prestanka izbijanja plikova dijete se počinje osjećati mnogo bolje. A nakon što jednom simptomi prestanu i vodeni mjehurići i kraste se povuku osoba je preboljela vodene kozice i trajno je na njih imuna.

Vodene kozice – trudnoća

Briga mnogih žena je što ako obole od vodenih kozica u trudnoći. Liječnici ističu da je opasnost od urođenih mana djeteta zbog obolijevanja žena u ranoj trudnoći vrlo mala iako postoji. U kasnijoj trudnoći najveći je rizik za dijete mjesec dana prije poroda i neposredno nakon poroda.

Najrizičnija skupina je upravo novorođenčad ako majka nije preboljela vodene kozice. U tom slučaju liječnici preporučuju da dijete primi varičela-zoster imunoglobulin (VZIG) ako je:

  • majka u zadnjih mjesec dana trudnoće bila u kontaktu s vodenim kozicama
  • majka 5 dana prije poroda dobila vodene kozice
  • majka 10 dana nakon poroda dobila vodene kozice

Vodene kozice – cijepljenje

Kako bi spriječili pojavljivanje bolesti moguće se cijepiti. Većina cijepljenje djece neće se zaraziti ili će se zaraziti uz vrlo blage simptome.

Prema kalendaru cijepljenja cijepe se djeca starija od 12 mjeseci i potrebno je primiti dozu u razmaku od 6 do 10 tjedana.

Ne smiju se cijepiti djeca koja su imala alergijsku reakciju na želatinu ili antibiotik neomicin, djeca s oslabljenim imunološkim sustavom i trudnice.

Izuzetno je mali rizik od neželjenih reakcija na ovo cjepivo, a neke od zabilježenih reakcija su: oteklina i crvenilo, povišena temperatura i blag osip.

Doznajte u videu što o uzrocima, inkubaciji, simptomima i liječenju vodenih kozica kaže dr. Iva Palčić, pedijatar:

Tanja Šprljan Szivo, univ. bacc. act. soc.
Tanja Šprljan Szivo, univ. bacc. act. soc.
Tanja Šprljan Szivo je majka četverogodišnjeg dječaka koji ju je podsjetio kako je igra najvažniji dio odrastanja. Za vrijeme i nakon studija socijalnog rada radila je s djecom i odraslima s cerebralnom i dječjom paralizom te u programu Ujedinjenih naroda za razvoj gdje je istraživala poteškoće s kojima se suočavaju različite marginalne skupine. Slobodno vrijeme provodi čitajući, izrađujući igračke ili obilazeći muzeje s mužem i sinom.

5 KOMENTARI

  1. Poštovana, dijete mi ima ožiljke od vodenih kozica. Što mogu koristiti na prirodnoj bazi, a da pomaže u zacjeljivanju?

  2. Mogu li odrasli koji su prebolovali pljuskavice biti prenosnik virusa na druge osobe. Npr.dijete ima pljuskavice,roditelji prebolovali.mogu li roditelji prenijeti drugim osobama kao sekundarni prenosnici?hvala

  3. Postovanje, molim vas dijete mi ima vodene kozice cetvrti dan, djecak 11 god. Osim sto ih ima na stotine lo citavom tijelu ima ih u grlu iza resice nekako izgledaju kao bijele fleke. Zanima me ali je to opasno. Od prvog dana nije imao veliku temperaturu a sad cetvrti dan 39. Vodene kozice ga puno svrbe ali konstantno izbijaju nove. S obzirom da je on jako osijetljivo dijete sa vec oslabljenim imunitetom ne znam dali bih ga trebala ponovo odvesti doktoru i prije narucene kontrole zbog temperature i tih bijelih tragova u grlu. Unaprijed zahvalna

    • Dobar dan zanima me curica ima 13god dobila je vodene kozice prije 5dana nije odmah imala temp.sada ju ima od jucer puna je ogromnih gnojnih mjehura po licu i bole ju sada ju jos i grlo boli ?? Nezz.da li da ju opet vodim doktoru ili je to normalno??? Po tijelu su normalni mjehuri neki su i pukli i kraste su ali zast je po licu to tako ne kuzim?? Nema volje za nista bas je onak !!

Imate li komentar ili pitanje? Podijelite ga s nama!

Molimo unesite komentar
Molimo unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

spot_img

Najpopularniji tekstovi

Smeđi iscjedak – što ga uzrokuje i može li biti opasan?

Svijetlo smeđi iscjedak u sredini ciklusa je u većini slučajeva besopasan prirodni proces, no tamno smeđi iscjedak može biti ozbiljan i zahtijevati intervenciju liječnika....