Mikrocefalija, stanje koje se definira kao “mala glava kod djeteta” je rijetko neurološko stanje kod kojega je glava djeteta znatno manja od druge djece iste dobi ili spola.
Najčešće se mikrocefalija otkriva kod samog rođenja, a obično je rezultat nenormalnog razvoja mozga u maternici ili poslije rođenja.
Mikrocefalija može biti uzrokovana raznim genetičkim i okolišnim čimbenicima, a djeca koja pate od nje često imaju probleme u razvoju.
Još uvijek ne postoji adekvatan tretman za ovakvu vrstu poremećaja, no iskustva i istraživanja su pokazala kako rana intervencija kod mikrocefalije, odnosno profesionalna terapija, može uvelike pomoći kod općenitog poboljšanja razvoja djeteta.
Uzroci mikrocefalije
Kao što smo prethodno spomenuli, mikrocefalija je posljedica abnormalnog razvoja mozga, što se može dogoditi još u maternici ili tijekom djetinjstva.
Ona je često genetski nasljedna, a ostali uzroci su:
- Kraniosinostoza: kongenitalni defekt kod kojega se prerano zatvaraju kranijalne suture (šavovi između kostiju lubanje).
- Kromosomske abnormalnosti: Downov sindrom, i ostali slični poremećaju mogu rezultirati mikrocefalijom.
- Smanjen dotok kisika u mozak: određene komplikacije za vrijeme trudnoće ili tijekom poroda mogu uzrokovati mikrocefaliju.
- Infekcija fetusa tijekom trudnoće: uključuje toksoplazmozu, citomegalovirus, rubeolu, vodene kozice i mnoge druge.
- Izloženost otrovima kao što su alkohol, droga i otrovne kemikalije.
- Pothranjenost u trudnoći, odnosno neadekvatna prehrana.
- Fenilketonurija: nedostatak enzima koji je nužan za pretvorbu aminokiseline fenilalanin u tirozin.
Simptomi mikrocefalije
Primarni znak da dijete boluje od mikrocefalije je značajno manja glava od druge djece iste dobi i spola. Također, jedan od simptoma teže mikrocefalije je unatrag nagnuto čelo.
Velike su šanse da će liječnik odmah pri porodu ili na redovnom pregledu djeteta primijetiti mikrocefaliju, no ako to ne bude slučaj, a vi posumnjate u razvoj glave vašeg djeteta, odmah obavijestite liječnika, kako bi djetetu pružili adekvatnu terapiju.
Liječenje mikrocefalije
Osim kirurškog liječenja kod kraniosinostoze, ne postoji liječenje koje će pomoći kod povećanja glave djeteta ili usporavanja komplikacija mikrocefalije.
Međutim, rana intervencija koja uključuje govorne terapije te fizičke i radne terapije, može biti veoma značajna za napredak djeteta.
Također, ako dijete pati od komplikacija kao što su napadaji ili hiperaktivnost, koje su posljedice mikrocefalije, liječnik može preporučiti određene lijekove.
Svaki roditelj koji se suoči s mikrocefalijom, suočavat će se i s raznim brigama, kao i s tugom i bijesom.
Ono što je najbitnije za roditelja, jest da se dobro informira te da pronađe podršku u ljudima koji se suočavaju s istim problemom.