NaslovnicaZdravljeZdravlje djeceGrčevi kod beba (kolike) – kako ih prepoznati i kako pomoći djetetu?

Grčevi kod beba (kolike) – kako ih prepoznati i kako pomoći djetetu?

Dolazak novog djeteta na svijet zasigurno je jedan od najljepših trenutaka svake osobe, ali što kada neutješan dječji plač počne stvarati zabrinutost i probleme kod novopečenih roditelja te tako pokvari obiteljsku idilu?

Općepoznato je da novorođenčad plaču kada su mokri, gladni ili uplašeni, ali plač koji se javlja u prekomjernoj količini i najčešće u isto vrijeme dana može biti povezan s dječjim grčevima odnosno kolikama.

Grčevi kod beba (kolike) – kako ih prepoznati?

Grčevi kod beba ili dojenačke kolike manifestiraju se kao epizode plakanja, intenziteta jačeg nego plač povezan uz glad ili mokru pelenu te se najčešće javljaju iznenada u predvečernjim satima.

Pojavljuju se kod djece u životnoj dobi već od dva tjedna, a najčešće prestaju do četvrtog mjeseca starosti djeteta.

Procjenjuje se da 30% novorođenčadi u svijetu svakodnevno biva pogođeno ovim oblikom boli te ne postoji razlika u spolu, načinu hranjenja te socioekonomskom statusu.

Službena dijagnoza za grčeve još uvijek ne postoji, no liječnici se koriste formulom brojke 3 – plač koji traje dulje od tri sata, pojavljuje se više od tri dana i sveukupno traje više od tri tjedna.

Kako pomoći bebi kod grčeva?

Simptomi grčeva kod beba se očituju i promjenom boje te oblika bebina lica – ono, uz bolne grimase, pocrveni ili postane izrazito blijedo. Naposljetku, beba ispušta plinove te joj trbuh nerijetko bude napuhnut i bolan na dodir.

Dijete simptome najčešće pokušava umiriti dizanjem nogu do trbuha, stiskanjem šaka i podizanjem glave. 

Grčevi ni u kojem slučaju ne utječu na zdravlje djeteta – dijete s grčevima dobiva na tjelesnoj masi te je kasnije normalnog razvoja.

Iako relativno bezopasni, grčevi uzrokuju stres kod roditelja te nelagodu kod dojenčeta. Stoga je važno usvojiti metode ublažavanja simptoma te kolike razlikovati od zdravstvenih tegoba.

Uzroci grčeva kod beba

Unatoč nepostojanju jedinstvenog medicinskog objašnjenja što točno uzrokuje grčeve kod novorođenčadi, doktori i medicinski stručnjaci se većinom slažu da su oni posljedica velike količine plinova u želucu i/ili crijevima.

Budući da dojenčad objeduje otprilike 8 puta dnevno, probavni organi rade gotovo neprestano. Posljedica su kontrakcije, odnosno grčenje probavnih organa. Uslijed pretjeranog rada, kontrakcije su česte i mogu uzrokovati bol.

Ostali, manje učestali, uzroci grčeva kod beba su:

  • neuravnoteženost dobrih bakterija u crijevima,
  • netolerancija na laktozu odnosno proteine iz mlijeka,
  • upala gastrointestinalnog sustava
  • nerazvijenost probavnog trakta,
  • upala gastrointestinalnog sustava
  • odgovor na vanjske stimulanse,
  • izloženost pasivnom pušenju,
  • hormonska neravnoteža,
  • nadutost i
  • osjetljivost živčanog sustava.

Grčevi kod beba

Katkada grčevi mogu biti simptomi nekih bolesti, stoga je najbolje posjetiti liječnika ako primijetite da se intenzitet i trajanje plača ne smiruju.

Što učiniti ukoliko dijete ima grčeve?

Osnovna stvar koju roditelj može i mora učiniti kada primijeti neke od navedenih simptoma je odlazak pedijatru. Nakon detaljne analize djetetovih simptoma i ponašanja, liječnik će zaključiti radi li se o grčevima ili drugom medicinskom problemu.

Novorođenče može neutješno plakati i zbog niza drugih razloga kao što su začepljen nos ili upala srednjeg uha.

Povraćanje, povišena tjelesna temperatura, proljev, odstupanje u razvoju i pogoršanje općeg stanja također nisu simptomi grčeva kod beba. U tom slučaju je potrebna medicinska intervencija i terapija koja će pomoći dojenčetu da ozdravi.  

Kako olakšati djetetu (i sebi)?

Ukoliko je novorođenče nahranjeno, sito i zdravo, a i dalje redovito ima navedene simptome, vjerojatno se radi o kolikama. 

Grčevi prolaze sami od sebe između trećeg i četvrtog mjeseca bebina života, no postoji nekoliko načina umirivanja bebe i olakšavanja tegoba.

Grčevi kod beba - kolike

Pravilna prehrana i spavanje

Ustaljeni ritam hranjenja i dovoljno sna su ključni za pravilan razvoj i zdravlje novorođenčeta. Nije preporučljivo dijete hraniti duže ili količinski više nego što je potrebno. Također, često mijenjanje hrane i nezdrava majčina prehrana mogu uzrokovati grčeve kod beba.

Ukoliko primijetite da djetetu smeta namirnica koju konzumirate, najbolje je da je izbacite iz prehrane dok dojite. Također, ako dojite, pokušajte iz svoje prehrane izbaciti mliječne proizvode, jaja, žitarice i orašaste plodove čiji bi sastav mogao loše djelovati na djetetove probavne organe.

Ako se dijete hrani formulom, bilo bi poželjno nastaviti s istom, ali obratiti pozornost na sastojke i provjeriti s liječnikom je li dijete možda alergično na neke od njih, npr. soju (koja zna biti česti alergen).

Prilikom hranjenja, koristite bočicu s malim otvorom kako bi dijete progutalo što manje zraka koji bi mu mogao uzrokovati vjetrove u crijevima.

Važno je i da dijete spava u sigurnom, toplom i čistom okruženju te pravilnim vremenskim razmacima. Na taj način se neće poremetiti bioritam i bebu izložiti nenadanim promjenama koje mogu prouzrokovati grčeve

Kako pomoći bebi kod grčeva?

Mogu li pomoći čajevi ili lijekovi?

Mnogi odrasli ljudi koriste čajeve, razne prirodne lijekove i biljne pripravke kako bi ublažili želučane tegobe, iritabilnost crijeva i probavne smetnje. Kamilica dokazano umiruje organizam, komorač i kim smiruju tegobe i pomažu smanjenju nadutosti.

Međutim, pretjerana uporaba čajeva u prehrani majke može izazvati suprotni učinak te prouzrokovati simptome grčeva kod beba. Iz toga razloga je najbolje posavjetovati se s liječnikom ili ljekarnikom prije uporabe biljnih preparata.

Također, postoje razni lijekovi i sirupi koji se primjenjuju za otklanjanje tegoba prouzrokovanih grčevima kod beba. Međutim, važno je napomenuti da se oni koriste samo u težim slučajevima u kojima ne pomaže niti jedan drugi način ublažavanja simptoma. Lijekovi i sirupi se nikako ne smiju kupovati ukoliko ih nije prepisao liječnik. 

Kako umiriti dijete koje ima grčeve?

Pokušajte dijete što više priviti uz sebe kako bi osjetilo vašu toplinu te ga njihati kratkim, ritmičnim pokretima.

Možete probati i masažom trbuha – prstom koji ste namočili u ulje laganim pokretima u smjeru kazaljke na satu masirati područje djetetovog trbuščića.

Ako ste i vi kao mali imali problema s grčevima, uvijek možete pokušati pitati roditelje za metode kojima su se oni služili. 

Kako se nositi sa stresom?

Neupitna je činjenica da  grčevi kod dojenčadi uzrokuju stres roditeljima i osobama bliskima bebi. Međutim, novorođenčad osjeća napetost i nelagodu, posebno kod majke, što može uzrokovati nervozu kod bebe koja vodi do grčeva. Stoga je ključno da se roditelj u djetetovoj blizini opusti i pokuša ga umiriti kako bi spriječio začarani krug.

Posjeta liječniku i uredan nalaz kao dokaz da je dijete zdravo redovito pomažu roditelju da se opusti. Najvažnije je spoznati i neprestano si ponavljati da bebi zdravlje nije ugroženo te da će simptomi proći i neće ostaviti nikakve posljedice.

I ne zaboravite, zatražite pomoć od bliskih osoba ako vam je ona potrebna; ako ste pod stresom i u brizi, teško da će i vaše dijete reagirati drugačije. Isplačite se, istrčite ili odite u kratku šetnju, a zatim se posvetite svome djetetu onako kako vi najbolje znate – jer nema boljeg lijeka od roditeljske ljubavi.

Potražite još korisnih savjeta u videu:

Autorice teksta: Tena Gunčević i Sara Batinić

Mamin svijet
Mamin svijethttps://www.maminsvijet.hr/
Portal MaminSvijet.com namijenjen je svim sadašnjim i budućim mamama, koje se na najbrži način žele informirati o trudnoći, majčinstvu, ali i svim drugim obvezama koje su dio svakodnevnice jedne mame. Svjesni toga da je ponekad teško uskladiti sve obiteljske i poslovne obveze, a opet pronaći malo vremena za sebe, odlučili smo pokrenuti portal na kojemu moderne mame mogu potražiti mnoštvo korisnih informacija o svim izazovima s kojima se susreću, ali uz to se i opustiti, zabaviti te pronaći pokoji „ženski“ savjet.

Imate li komentar ili pitanje? Podijelite ga s nama!

Molimo unesite komentar
Molimo unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

spot_img

Najpopularniji tekstovi

Smeđi iscjedak – što ga uzrokuje i može li biti opasan?

Svijetlo smeđi iscjedak u sredini ciklusa je u većini slučajeva besopasan prirodni proces, no tamno smeđi iscjedak može biti ozbiljan i zahtijevati intervenciju liječnika....