Bronhiolitis je akutna upala pluća uzrokovana respiratornim sincicijskim virusom, a razvija se u sitnim bronhima i bronhiolama.
Bronhiolitis je uobičajena infekcija pluća, a najčešće pogađa dojenčad i malu djecu, posebice tijekom zimskih mjeseci.
Prvi simptomi bronhiolitisa su veoma slični onima kod prehlade, no s vremenom se pojavljuje kašalj, te ga nerijetko prati i otežano disanje, koje raspoznajemo zvižducima tijekom disanja.
Trajanje simptoma uglavnom varira od osobe do osobe, te od nekoliko dana može potrajati i tjednima, no bronhiolitis se i onda najčešće liječi kod kuće.
Uzroci bronhiolitisa
Bronhiolitis nastaje zbog respiratorne infekcije koja pogađa sitne zračne kanaliće, odnosno bronhiole.
Kada dođe do upale tih kanalića, oni natiču te se ispunjavaju sluzi, što onda otežava disanje djetetu.
Bronhiolitis je najčešće uzrokovan sincicijskim virusom, koji se često pojavljuje kod male djece tijekom zime, no isto tako on može biti uzrokovan i raznim drugim virusima, uključujući i onima koji uzrokuju gripu i prehladu.
Kako je bronhiolitis zarazno stanje, može se prenijeti s osobe na osobu, tijekom kašljanja, kihanja pa čak i govora, a nerijetko i dodirom zaražene igračke, ručnika ili posuđa.
Simptomi bronhiolitisa
U prvih nekoliko dana zaraze, simptomi su slični onima kod prehlade, a uključuju:
- curenje nosa
- začepljen nos
- kašalj
- lagano povišenu temperaturu
Nakon toga, često se pojavljuju poteškoće pri disanju, kao i zviždukanje tijekom disanja.
Isto tako, u velikom broju slučajeva pojavljuje se i infekcija uha.
Kada posjetiti liječnika?
Bronhiolitis je rijetko opasan za dijete, te se liječenje često odvija kod kuće, no ako vaše dijete počne vrlo brzo disati odmah kontaktirajte liječnika.
Osobito je važno da kontaktirate liječnika ako je vaše dijete mlađe od 12 tjedana, ili ima druge faktore rizika za bronhiolitis – uključujući prerani porod, poteškoće sa srcem, te poteškoće s plućima.
Sljedeći simptomi su vrlo ozbiljni, te zahtijevaju hitnu liječničku pomoć:
- vrlo brzo disanje
- vrlo glasni zvižduci tijekom disanja
- povraćanje
- plava koža (osobito usne i nokti)
- letargija
- odbijanje tekućine ili prebrzo unošenje tekućine, kao i prebrzo jedenje
Liječenje bronhiolitisa
Bronhiolitis rijetko zahtjeva liječničku skrb.
Liječenje kod kuće prije svega uključuje odmor i adekvatnu hidrataciju. Kako djeca često odbijaju tekućinu i ne sudjeluju najbolje kod liječenja, pokušajte im davati tekućinu češće, no u malim količinama. Isto tako postupite i s hranjenjem.
Redovito čistite djetetu nos, a ako dijete ima visoku temperaturu koristite hladne obloge, te upitajte liječnika o korištenju antipiretika za smanjenje temperature.
Vrlo korisnima su se pokazali ovlaživači zraka, posebice tijekom zimskih mjeseci kada je zrak vrlo suh, što dodatno može isušiti dišne puteve djeteta.
Ukoliko vaše dijete pogodi neki od prethodno navedenih težih simptoma, javite se liječniku, koji će onda odlučiti o adekvatnom liječenju za vaše dijete.