Ulje divljeg origana dobiva se ekstrakcijom iz biljke origana, Origanum vulgare. Divlji origano, osim što se koristi kao začin u mnogim kulinarskim specijalitetima, poznat je i po tome što je bogat mnogim prirodnim hranjivim i ljekovitim tvarima.
Divlji origano – ljekovitost i znanstvena istraživanja
Ulje divljeg origana sadrži:
- karvakrol
- glavni aktivni sastojak ulja origana te vrsta antioksidansa koji se naziva fenol
- sadrži mnoga svojstva zahvaljujući kojima je origano ulje korisno za zdravlje ljudi (antiseptičko svojstvo, antioksidansno, antiupalno, hipoglikemičko, baktericidno,…)
- thymol
- sastojak koji raspolaže mnogim antiseptičkim svojstvima kojima se bori protiv toksina i gljivičnih infekcija
Ulje divljeg origana protiv upala
Neka istraživanja tvrde kako ulje divljeg origana može pomoći kod smanjenja upalnih procesa zahvaljujući njegovom glavnom sastojku, karvakrolu (Leyva-López et al., 2017). Također, u jednom istraživanju, provedenom na životinjama, dokazano je kako se, zahvaljući karvakrolu, zaustavila progresija oticanja.
Ulje divljeg origana protiv bakterija
Zahvaljujući visokoj koncentraciji karvakrola, ulje origana pomaže u borbi protiv raznih bakterija. Npr., Staphylococcus je vrlo česta bakterija koja uzrokuje infekcije u našem tijelu. Neke od njih mogu nestati spontano, ali kada se bakterija prebrzo ili previše razvije, može izazvati određene simptome.
Jedno istraživanje pokazuje kako je karvakrol koristan kod suzbijanja bakterija Staphylococcus aureus i Staphylococcus epidermidis, a koje su dva najčešća uzroka infekcija (Scandorieiro et al., 2016). Tome ide u prilog činjenica kako se pomoću ulja origana uspješno mogu pobijediti bakterije bilo da se konzumiraju oralno ili nanošenjem na kožu.
Ulje divljeg origana protiv Candide
Antifungalna svojstva, ulje origana može zahvaliti svom drugom sastojku, thymolu. Stručnjaci su pokazali kako je thymol koristan za liječenje učestale bakterije zvane Candida (de Castro, 2015).
Candida može uzrokovati razne gljivične infekcije, kao što su:
- atletsko stopalo
- infekcije noktiju (pretežito na stopalima)
- vaginalne infekcije
- infekcije usne šupljine
Ulje divljeg origana protiv E. coli
Escherichia coli bakterija je koja se nalazi unutar našeg probavnog sustava, a kada dospije do staništa u kojem je nema, može izazvati razne upalne procese. Najčešći problem koji izaziva je urinarna infekcija, koja se, ako se bakterija ne iskorijeni u potpunosti, vrlo lako ponovno aktivira.
Istraživanje sa Sveučilišta u Utrechtu pokazalo je kako se stanice E. coli, pretežito zahvaljujući prisutnosti svojstava iz origana (ali i timijana), smanjuju te se njihov rast unutar organizma zaustavlja (Burt, 2003).
Ulje divljeg origana protiv Helicobacter pylori
Bakterija pod nazivom Helicobacter pylori čest je uzročnik problema s gastrointestinalnim sustavom te uzrokuje tegobe poput: čira na želucu, upale sluznice želuca te karcinoma želuca. Uz to, često može biti odgovorna i za ostale probleme poput raznih osipa ili bolova u zglobovima.
U jednom provedenom istraživanju, od 314 pacijenata zaraženih ovom bakterijom, 39 ih je provelo dva tjedna pod terapijom koja je uključivala i ulje origana. Nakon dva tjedna, svih 39 pacijenata uspješno se izliječilo od navedene bakterije te se sveukupno stanje unutar crijevne flore obnovilo i poboljšalo. (Liponis et al. 2015)
Ulje divljeg origana za mršavljenje
Ulje divljeg origana može biti koristan dodatak prehrani prilikom gubljenja viška kilograma. Istraživanja su pokazala kako karvakrol, ometa proces debljanja tijekom kojeg masno tkivo nastaje i zadržava se u tijelu (Spalletta et al., 2018). Naravno, imajte na umu kako je glavni put do mršavljenja promjena načina života te prehrane.
Ulje divljeg origana – nuspojave
Nisu zabilježene negativne posljedice konzumiranja ovog ulja, ali se zbog razlika u proizvodnji može dogoditi da neka od ulja imaju jači okus ili djelovanje. Vrlo je važno da prije svake konzumacije temeljito pročitate upute i savjete na pakiranju proizvoda.
Ako ulje uzimate oralnim putem, nije neobično da u usnoj šupljini osjetite zagrijavanje i osjećaj topline. Ista stvar je i kod korištenja ulja na koži na mjestu na kojem ste ga nanijeli. Izbjegavajte udisanje nerazrijeđenog ulja te dodir s očima, genitalijama ili anusom.
Ulje divljeg origana – kako piti?
Ulje divljeg origana, kako i samo ime kaže, možete naći u tekućem obliku, ali i u kapsulama. Ovisno u kojem obliku ćete ga konzumirati, jačina njegova okusa može varirati, dok će hranjiva vrijednost ostati nepromijenjena.
Ako ćete ulje konzumirati u tekućem obliku, savjetuje se uzimanje 1-4 kapi dnevno, do 3 puta na dan. Kapi razblažite sa žlicom maslinovog ulja (ili kojeg drugog jestivog ulja) u omjeru 1-4 kapi s jednom žlicom ulja. Ulje koristite najviše 20 dana, a nakon toga je potrebno napraviti pauzu od minimalno 10 dana.
Ulje divljeg origana može se koristiti i kod određenih kožnih problema, poput akni, ispucale kože, osipa ili gljivičnih infekcija. U tom slučaju, razblažite 1-2 kapi ulja origana u žlici kokosovog ulja i nanesite na kožu.
U slučaju da vam okus i miris organa ne odgovaraju ili je okus previše intenzivan, savjetujemo da pokušate s kapsulama.
Ulje divljeg origana u kapsulama
Stručnjaci se slažu kako se ulje divljeg origana najbolje upija u ustima (kada se nađe ispod jezika), a najmanje u želucu, stoga se, zbog veće koristi za organizam, savjetuje konzumacija origana u obliku ulja.
Ako se odlučite uzimati ulje divljeg origana u kapsulama, preporučena dnevna doza je jedna kapsula uz obrok i čašu vode. Također, savjetujemo prethodnu konzultaciju s liječnikom kako bi utvrdio odgovara li preporučena doza stanju vašeg organizma.
Ulje divljeg origana – gdje kupiti?
Ulje divljeg origana možete pronaći u svim bolje opremljenim ljekarnama ili drogerijama. Također, 100% organsko ulje divljeg origana, dobiveno od posebne endemske vrste Origanum minutiflorum, koja uspijeva samo na planinama Taurus u Turskoj možete ga pronaći i na BeHappy.hr webshopu! Ulje divljeg organa možete kupiti po cijeni od 143 kn klikom na link.
Čaj od origana – recept
Budući da origano ostavlja ljutkasto-gorkasti okus, često može poslužiti za pripremu ukusnog i pikantnog čaja. Ipak, tendencija onih koji ga konzumiraju krije se u tome da na što ukusniji način u organizam unesu sve ljekovite tvari koje sadrži.
Čaj od origana nerijetko se koristi za liječenje tegoba kao što su:
- upala grla
- uporan i suh kašalj
- mučnina
- sindrom iritabilnih crijeva
- probavni problemi
- nadutost
Već pripremljeni čaj možete pronaći na policama bolje opremljenih drogerija ili ljekarni, ali isto tako možete pokušati napraviti i vlastiti čaj od origana. U receptu možete koristiti i sušeni i svježi origano, ali imajte na umu kako će lišće svježeg origana ostaviti jači okus.
Upute:
- U lonac ulijte vodu i ostavite da prokuha.
- Svježe lišće origana sitno nasjeckajte.
- U šalicu ubacite 2 žličice lišća origana i prelijte vrućom vodom.
- Pričekajte 10-ak minuta kako bi se čaj ohladio. U slučaju da vam je okus prejak, slobodno dodajte med ili šećer kako biste ga ublažili.
Karvakol je sastavni dio ulja? Cijenu ne vidim pa bih molila odgovor. Candida me ne pušta pa ako bi ovo dalo nadu.naručila bih. Kako? Hvala pozdrav. Da i cijena. Pozdrav.