Veliki broj ljudi bori se s alergijama, začepljenim nosom i problemima sa sinusima, no ne pronalaze prave lijekove kako bi olakšali simptome. Ako patite od navedenih simptoma fiziološka otopina može vam pomoći.
Koristi se u mnoge svrhe, npr. za ispiranje nosa, vlaženje očiju, pročišćivanje sinusa, čišćenje kože. Možete ju napraviti i sami kod kuće, a prodaje se u svakoj ljekarni po iznimno pristupačnim cijenama.
U nastavku članka pročitajte za što se sve koristi fiziološka otopina te na koje načine ju trebate upotrebljavati.
Fiziološka otopina – sastav
Fiziološka otopina je sterilna mješavina soli i vode te je ph neutralna tekućina. Još se naziva i izotonična otopina. Klasična fiziološka otopina sadrži 0,9% natrijevog klorida (soli) te je time slična koncentraciji soli u krvi i suzama.
Ima mnogobrojne načine primjene u medicini, a može se koristiti lokalno ili intravenozno. Koristi se za:
- čišćenje otvorenih rana
- čišćenje mjehura i katetera
- pročišćivanje sinusa
- vlaženje očiju
- ispiranje kontaktnih leća
- liječenje dehidracije
Fiziološka otopina za nos
Fiziološka otopina je izvrsna za ispiranje nosa. Dok prolazi kroz dišne puteve može isprati alergene, sluz i nepotrebne ostatke u nosu. Ispiranje nosa može olakšati simptome začepljenog nosa i spriječiti infekcije sinusa.
Kako bi si pomogli možete kupiti špricu u ljekarni. Svakako se pobrinite da je šprica čista i sterilna prije ispiranja nosa.
Da bi pročistili dišne puteve:
- stanite iznad umivaonika
- nagnite glavu na desnu stranu kako bi fiziološku otopinu ušpricali u lijevu nosnicu, i obratno
- špricu koju ste napunili fiziološkom otopinom stavite na početak lijeve nosnice i brzo ju istisnite (otopina bi trebala iscuriti iz druge, u ovom slučaju desne, nosnice)
- postupak ponovite s desnom nosnicom
- prilagodite položaj glave ako primijetite da vam se otopina slijeva u grlo
Fiziološka otopina za bebe
Fiziološka otopina pomaže svim majkama jer je sigurna za korištenje od prvih dana djetetova života. Koristi se za vlažnost i sprječavanje upale nosa, a posebno je korisna kod prehlada, hunjavica i alergija jer pomaže vašem djetetu da lakše diše tako što omekšava sluznicu nosa i pomaže kod prohodnosti gornjih dišnih puteva.
Iznimno je važno da ništa ne ometa djetetov nosić jer čak i ako je dijete potpuno zdravo ne može samostalno disati na usta sve do šestog mjeseca starosti.
Najveći izazov kod korištenja fiziološke otopine je to što dijete nekoliko minuta treba biti mirno kako bi otopina prošla kroz sluznicu. Da bi si olakšali “posao” u ljekarni možete zatražiti plastičnu špricu ili kapaljku koja će vam olakšati korištenje. Fiziološka otopina u ampulama najčešće se preporučuje za čišćenje nosne šupljine kod djece i novorođenčadi.
Svakako prije nego što dajete svom djetetu fiziološku otopinu pazite da su vam ruke čiste i oprane sapunom i toplom vodom.
Kako bi lakše djetetu dali fiziološku otopinu:
- na samom početku očistite djetetu nosić ili ako je dovoljno staro dajte mu da ga samo ispuše
- polegnite dijete na sigurno mjesto te mu dajte igračku koju voli kako bi ostalo mirno
- u kapaljku za nos, ili u špricu (bez igle) uzmite malu dozu fiziološke otopine (2-5 ml za svaku nosnicu)
- kapaljku ili špricu stavite na sam ulaz u nosnicu, pritom pazeći da ne dirate unutrašnje rubove nosa
- lagano istisnite fiziološku otopinu te ju ravnomjerno rasporedite u obje nosnice
- pokušajte zadržati dijete u mirnom položaju dok je na leđima što duže kako bi fiziološka otopina prošla kroz sluznicu
- nakon korištenja operite kapaljku ili špricu
- nemojte dati djetetu da puše nos barem pet minuta nakon što ste ukapali fiziološku otopinu
Aspirator za nos i fiziološka otopina za bebe
Postoje različite vrste aspiratora i pumpica za izvlačenje sekreta iz bebinog nosa, npr. na baterije, električne ili na usisavač. Najčešće se koriste upravo aspiratori na baterije ili na usisavač.
Kako bi si olakšali korištenje aspiratora za početak trebate djetetu kapnuti par kapi fiziološke otopine u nos. Pričekajte trenutak da fiziološka otopina razrijedi sekret. Nakon toga uzmite aspirator i izvucite sekret iz bebinog nosa.
Korištenje aspiratora na baterije je vrlo jednostavno, samo ga uključite i stavite djetetu u nos. Silikonski vrh aspiratora je hipoalergen i lako se odvaja od ostatka aparata tako da ga lako možete skinuti i isprati toplom vodom. Također, ako aspirator koristi više djece možete ga i iskuhati kao dudu.
Aspirator na usisavač jednako je lagan za korištenje, samo ga trebate priključiti na usisavač. Ne trebate strahovati da snaga usisavača može naškoditi bebi jer aspirator reducira moć usisavanja na jačinu jednostavnog ispuhivanja nosa.
Kombinacija aspiratora i fiziološke otopine može vam uvelike pojednostaviti život, a djetetu olakšati disanje. To će rezultirati mirnijim snom i za bebu, a samim time i za vas.
Fiziološka otopina za oči
Fiziološka otopina vrlo je slična ljudskim suzama pa se može koristiti za ispiranje očiju. Ako vam nešto upadne u oči, kao npr. pelud, sapun, trepavica ili neka mrvica, fiziološka otopina vam može pomoći. Također, ako su vam oči suhe ili iziritirane, par kapi fiziološke otopine može vam olakšati probleme i osvježiti oči.
Da bi fiziološku otopinu koristili za oči stavite ju u sterilnu bočicu, sličnu onoj u kojoj se prodaju kapi za oči. Nagnite glavu unatrag i ukapajte kap ili dvije. Također, kao i za oči, fiziološka otopina pogodna je i za kontaktne leće.
Fiziološka otopina za kontaktne leće
Fiziološka otopina vrlo je slična prirodnim suzama. Možete ju koristiti za ispiranje kontaktnih leća nakon što ih očistite. Također, može se koristiti za vlaženje kontaktnih leća prije nego što ih stavite na oči. No nikako nemojte sredstva za čišćenje leća zamijeniti fiziološkom otopinom.
Tijekom dana se na kontaktne leće skupi ulje, šminka, prašina i ostale tvari koje iritiraju oči. Da bi spriječili infekciju potrebno je koristiti pravo sredstvo za čišćenje leća.
Nakon što leće očistite možete isprati ostatak sredstva za čišćenje tako da kontaktne leće umočite u fiziološku otopinu. Također, fiziološku otopinu možete koristiti da isperete trepavicu ili neku mrvicu koja vam se uhvatila za leću.
Nemojte nikada ostavljati kontaktne leće u fiziološkoj otopini preko noći jer se mogu razviti bakterije. Ipak, možete ih staviti u fiziološku otopinu nekoliko puta na kratko vrijeme, npr. dok plivate ili dok se tuširate.
Fiziološka otopina za lice
Fiziološka otopina je iznimno korisna i učinkovita tekućina za ispiranje lica, no ne preporučuje se koristiti ju prečesto. Najbolje je da prvo isperete lice nježnim sapunom koji ne oštećuje kožu te toplom vodom. Namočite komadić vate fiziološkom otopinom i prođite po licu. Nakon toga kožu temeljito isperite.
Korištenje fiziološke otopine na ovaj način može pomoći i u borbi protiv akni.
Fiziološka otopina za otvorene rane
Fiziološka otopina može se koristiti za ispiranje posjeklina i rana tako da ju izlijete preko rane na način da gravitacijskom silom teče od jednog kraja rane prema drugom kraju. Tako otopina može isprati bakterije i strane materijale na rani te smanjiti mogućnost infekcije. Nakon nanošenja otopine na ranu potrebno je ukloniti višak tekućine s okolnog područja i same rane.
Preporučuje se koristiti je u slučaju otvorenih rana s izloženim kostima ili tetivama. Klasična fiziološka otopina neće peći kada se nanese na ranu. Iako je fiziološka otopina jako dobra za ispiranje rana istraživanja su pokazala da u slučaju da nemate otopine i voda iz slavine može jednako dobro poslužiti.
Fiziološka otopina – upozorenje
Fiziološka otopina je blaga i u pravilu bezopasna tekućina, ali se u njoj mogu razviti bakterije. Kako do toga ne bi došlo:
- perite ruke prije korištenja fiziološke otopine
- nemojte piti fiziološku otopinu
- nemojte koristiti fiziološku otopinu za čišćenje ili čuvanje kontaktnih leća
- bacite fiziološku otopinu ako vam se čini mutna ili prljava
Ako sami radite fiziološku otopinu:
- ako niste koristili destiliranu vodu, tekućinu bacite nakon dvadeset i četiri sata
- koristite morsku sol, nikako krupnu sol jer se teže topi i može prouzročiti iritaciju
- koristite čistu staklenku svaki put kada napravite novu otopinu
Fiziološka otopina – gdje kupiti i cijena?
Kada se koristi ispravno, fiziološka otopina ima mnogo prednosti. Možete ju napraviti i sami kod kuće. No, zapamtite da sve što se koristi za medicinske svrhe treba biti čisto i sterilno. S obzirom na to da je vrlo teško postići sterilnost otopine kod kuće bolja je opcija kupiti gotovu u ljekarni.
Fiziološku otopinu možete pronaći u svakoj ljekarni u obliku spreja po cijeni od 15 do 20 kuna za 50 mililitara, ili u obliku kapi za 5 do 10 kuna za 30 grama. Dostupna je i fiziološka otopina u ampulama za bebe. Nivea fiziološku otopinu u ampulama (24x5ml) možete pronaći po cijeni od 34,45 kuna.
Obje vrste fiziološke otopine nalaze se na popisu lijekova HZZO-a.