Policistični jajnici najčešći su hormonski poremećaj s kojim se žene susreću, a ujedno i jedan od čestih krivaca za probleme s ovulacijama, a posljedično i neplodnošću.
Iako se policistični jajnici ne mogu izliječiti, postoje brojne medicinske i prirodne metode kojima se ovaj hormonalni poremećaj može držati pod kontrolom i koje mogu umanjiti sve negativne simptome.
Kako nastaju ciste na jajnicima?
Problem s neplodnošću vezan je uz sindrom policističnih jajnika jer ovaj hormonski poremećaj dovodi do izostanka ovulacije. Sa izostankom ovulacije automatski nestaje i šansa za ostvarivanje trudnoće u tom ciklusu.
U urednim ciklusima folikuli se razvijaju u kvalitetne jajne stanice spremne za oplodnju.
U ciklusu kod policističnih jajnika folikuli rastu i u jednom trenutku postaju ciste na jajnicima. Ciste formiraju prstenast oblik na jajnicima koji je moguće uočiti na ultrazvuku i nalikuje bisernoj ogrlici.
Iako se sindrom policističnih jajnika može javiti pri prvoj mjesečnici, uglavnom se on javlja kasnije tijekom reproduktivne faze žene. Ciklusi uz policistične jajnike produžuju se ili mjesečnica potpuno izostaje, pa su i šanse za trudnoću u neurednim ciklusima manje.
Liječenje policističnih jajnika
Neliječenje sindroma policističnih jajnika može dovesti do brojnih posljedica kao što su atipična krvarenja, anemija, pretilost, u slučaju trudnoće povećava se rizik za pobačaj.
Također se neliječenjem povećava rizik i od drugih bolesti kao što su, dijabetes, hipertenzija, kardiovaskularne bolesti, razvoj raka maternice i jajnika itd.
Kako biste smanjili posljedice bolesti na organzam i ublažili simptome pokušajte poraditi na kvaliteti života, izbacite alkohol i cigarete, a sol, šećer i bijelo brašno reducirajte koliko je to moguće. Ženama sa sindromom policističnih jajnika koje imaju povećanu tjelesnu težinu savjetuje se smanjenje tjelesne mase.
Ukoliko liječnik smatra da je potrebno farmakološko liječenje, on će vas na njega uputiti nakon pregleda.
Prirodnim pripravcima i čajevima također možete pomoći svom reproduktivnost sustavu, stoga se s liječnikom savjetujte o dodatnom uzimanju čajeva kao što su vrkuta, stolisnik, kopriva, anđelika i kadulja.