U današnje vrijeme sve veći broj žena ima problema sa začećem djeteta, a liječnici su ustvrdili kako gotovo 70% trudnoća završi već u prvom trimestru. Svaka 4. trudnoća završi kao biokemijska trudnoća, no često žene toga nisu svjesne.
Što je biokemijska trudnoća?
Biokemijska trudnoća je trudnoća koja završava vrlo brzo, spontanim pobačajem, već u prvom trimestru trudnoće, najčešće oko 6. tjedna. Nije vidljiva na ultrazvuku, nego se dokazuje uz pomoć laboratorijskih testova na beta hCG hormon, hormon koji se naziva ‘hormonom trudnoće’.
Biokemijska trudnoća uvijek završava pobačajem, dijete ne može biti zadržano unutar maternice.
Budući da testovi na trudnoću postaju sve precizniji, sve više žena pomoću njih može prepoznati raniju trudnoću, što znači da mogu lakše detektirati i biokemijsku trudnoću. U tom slučaju, zbog visoke razine beta hCG hormona, krvni nalazi i testovi će biti pozitivni, no trudnoća će par dana nakon toga završiti i doći će do krvarenja – što žene koje ne planiraju trudnoću mogu doživjeti kao zakašnjelu mjesečnicu.
Koji su simptomi biokemijske trudnoće?
Simptomi biokemijske trudnoće često se manifestiraju kao simptomi mjesečnice – najčešće su to grčevi s bolovima u području abdomena te početak krvarenja. Uz to, mogu se pojaviti i krvni ugrušci prilikom krvarenja.
Mogući simptomi su i:
- osjetljivost dojki
- jutarnja mučnina
- umor i manjak energije
Navedeni simptomi nestaju oko 6. tjedna trudnoće i tada dolazi mjesečnica, odnosno, događa se spontani pobačaj.
Biokemijska trudnoća se dijagnosticira kroz krvni test ili test urina. Ako planirate trudnoću, vaš liječnik će neprestano pratiti nivoe beta hCG hormona kako bi se uvjerili da je trudnoća uredna. Ako liječnik primijeti da nivoi beta hCG hormona opadaju to može biti signal biokemijske trudnoće te skorog pobačaja. U tom slučaju, radi se ultrazvuk koji otkriva stanje unutar vaše maternice.
Zašto dolazi do biokemijske trudnoće?
Uzroci biokemijske trudnoće još uvijek nisu posve jasni, ali postoji nekoliko razloga za koje se vjeruje da bi ju mogli potaknuti:
- anomalije kromosoma – kod začeća dolazi do propadanja jajne stanice zbog toga što ili spermij ili jajna stanica nose kromosomsku grešku koja brani zametku da se normalno formira i onemogućava mu daljnji razvoj stoga ga tijelo odluči pobaciti
- anomalije maternice – ciste ili miomi na maternici mogu smetati pravilnoj implataciji zametka; on se pokuša implantirati u dio koji mu ne odgovara
- problemi s hormonima – žene kod kojih postoji manjak hormona odgovornih za urednu trudnoću, imaju manjkavu lutealnu fazu ciklusa koja im onemogućava zadržavanje trudnoće
Je li moguća zdrava trudnoća poslije biokemijske trudnoće?
Većina žena, nakon doživljene jedne biokemijske trudnoće, u pravilu ima zdravu i uspješnu prvu sljedeću trudnoću. Vrlo su male šanse imati više biokemijskih trudnoća za redom, ali ako ste to doživjeli, to bi mogao biti znak mogućih problema u reproduktivnom sustavu pa vam savjetujemo da se javite svom liječniku.
U pravilu ne postoji jedinstveni tretman nakon biokemijske trudnoće, budući da žene relativno brzo i lako ostanu trudne nakon nje, ali postoji nekoliko solucija koje bi vam liječnik mogao preporučiti, ovisno o vašem kompletnom zdravstvenom stanju:
- operacija mioma – ako liječnik otkrije postojanje mioma na vašoj maternici, vjerojatno će vam savjetovati njihovo uklanjanje operativnim zahvatom, budući da oni mogu biti uzrok biokemijske trudnoće
- hormonska slika – u slučaju da se otkrije deficit ili suficit određenih hormona, bitnih za trudnoću i začeće, možda ćete lijekovima morati poboljšati hormonsku sliku prije nego što krenete raditi na sljedećoj trudnoći
- ‘baby’ Aspirin – neki liječnici mogu vam savjetovati terapiju blažom dozom aspirina, budući da on djeluje kao ‘razrjeđivač’ krvi i sprječava njeno zgrušavanje u trudnoći koje može blokirati prijenos hranjivih tvari do bebe
Neki liječnici pojavu biokemijske trudnoće smatraju pozitivnom kod parova koji se bore s neplodnošću jer je ona pokazatelj kako par samostalno može začeti vlastitim spolnim stanicama.
Može li se pojaviti biokemijska trudnoća nakon IVF-a?
Parovi koji zbog neplodnosti pokušavaju proširiti svoju obitelj in vitro oplodnjom, nerijetko su bolje upoznati s biokemijskom trudnoćom i njenim posljedicama, nego oni koji pokušavaju začeti prirodnim putem. Nažalost, gotovo 20% parova koji prolaze kroz in vitro dožive biokemijsku trudnoću i primorani su kroz cijeli postupak prolaziti ispočetka.
Uz već navedene razloge, postoje još neki koji bi mogli biti odgovorni za biokemijsku trudnoću nakon IVF-a:
- spolno prenosive infekcije koje mogu utjecati na kvalitetu oplođene jajne stanice
- autoimune bolesti kod žena gdje ženin imunološki sustav teži tome da ‘uništi’ stanicu umjesto da ju ‘hrani’
- problemi sa štitnjačom te manjak, odnosno, višak hormona koje ona proizvodi, a koji su odgovorni za regulaciju ostalih hormona, ali i organa u organizmu
- manjak hormona progesterona koji je najvažniji u ranoj trudnoći jer on onemogućava kontrakcije maternice koje mogu dovesti do spontanog pobačaja
Koje su posljedice biokemijske trudnoće?
Biokemijska trudnoća nije pokazatelj neplodnosti i većini žena nije potrebna kiretaža nakon nje, budući da se maternica sama očisti dolaskom sljedeće menstruacije. Spolni odnos nakon biokemijske trudnoće savjetuje se nakon što vam završi prva sljedeća mjesečnica. U slučaju da je kiretaža bila potrebna, potrebna je pauza od planiranja sljedeće trudnoće naredna tri ciklusa jer trebate tijelu dozvoliti da se očisti i oporavi.
Ako u međuvremenu otkrijete imunološke ili hormonske probleme koji vas sprječavaju u ostvarivanju željene trudnoće, pričekajte s njenim planiranjem sve dok ne završi propisana terapija i kompletno ozdravljenje. Svaki par donosi odluku za sebe, ali bolje je za vas pričekati da organizam počne funkcionirati kako treba jer ćete si time uštedjeti stres koji bi cijeli taj proces mogao još više unazaditi.