U 6. tjednu trudnoće vaša je beba, od tjemena do trtice, dugačka između 2 i 4 milimetara.
Bebina glava u ovom trenutku je znatno veća od ostatka tijela i na njoj su vidljive tamne mrlje koje će se s vremenom razviti u oči i nos.
U ovom tjednu počinju se formirati kralježnica i živčani sustav, a beba već ima svoj krvožilni sustav i krvnu grupu, koja može biti različita od mamine.
Bebino srce kuca 100 do 160 puta u minuti što je gotovo dvaput brže od vašeg.
Svoj oblik poprimaju i drugi važni organi kao što su bubrezi i jetra. Plućna krila postoje kao zasebne cijevi i počinju se oblikovati u strukture poput vrećica. Razvijaju se crijeva, formira se hipofiza kao i ostatak mozga, mišića i kostiju.
U 6. tjednu trudnoće na ultrazvuku bi se uz žumanjčanu vrećicu trebao vidjeti i plod kao i otkucaji srca. Ako vaši mjesečni ciklusi nisu bili redoviti ili do ovulacije nije došlo kada ste mislili, plod ili otkucaji srca možda neće biti vidljivi ovaj tjedan.
Iako još tjednima neće moći saznati spol djeteta, on je određen već u ovom tjednu trudnoće.
Majčino tijelo u 6. tjednu trudnoće
Ako niste do sada, u ovom tjednu ćete vjerojatno osjetiti prve simptome trudnoće, uključujući, mučnine i povraćanje, bolove u trbuhu nalik onima u vrijeme mjesečnice, učestalu potrebu za mokrenjem, povećanu potrebu za hranom te iscrpljenost.
Blago krvarenje u ovom tjednu relativno je često i javlja se i u trudnoćama koje su potpuno uredne, ali može biti simptom izvanmaterične trudnoće ili druge teškoće koja zahtjeva liječničku pomoć. Ako primijetite bilo kakvo krvarenje konzultirajte se sa svojim liječnikom.
Navedene tegobe su uobičajene za prve tjedne trudnoće, no nemojte se brinuti ako ne osjetite bilo kakve simptome. Organizam svake žene ne reagira jednako na hormonalne promjene u trudnoći.
Iako je to vjerojatno posljednja stvar koju sada želite čuti, umjerena vježba je odličan način da kontrolirate iscrpljenost. Razinu energije možete povećati kratkim šetnjama, laganim istezanjem ili jogom.
Dobro bi bilo započeti i s Kegelovim vježbama. Kegelove vježbe jačaju tonus mišića dna zdjelice. Vježbanjem jačate mišiće za sve ono što slijedi pred kraj trudnoće i nakon poroda kao što je sprječavanje nekontroliranog mokrenja. Vježbe su jednostavne i mogu se neprimjetno izvoditi. Uključuju stezanje i opuštanje vaginalnih mišića 10 do 20 puta dnevno.
Ako ste osoba koja je navikla imati sve pod kontrolom,mogle bi vas iznenaditi intenzivne promjene raspoloženja. Ujutro ste bili presretni što ste trudni, popodne plačete jer se ne osjećate spremni biti roditeljem? Jedan trenutak obožavate svog partnera, drugi tren vas ljuti kao nikada do sada? Sve je to normalno i prolazno.
Budući očevi, pokušajte razumjeti te promjene raspoloženja i nemojte ih shvaćati osobno.