U 4. tjednu trudnoće vaša je beba velika otprilike 1 milimetar i naziva se embrio.
Ovaj tjedan obilježava početak embrionalnog razdoblja koji traje do 11. tjedna trudnoće. Tih 8 tjedana obilježeno je intenzivnim razvojem bebinih organa, a neki od njih će u potpunosti početi obavljati svoje funkcije. Zbog intenzivnog razvoja nadolazeće razdoblje je najosjetljivije na sve što bi moglo ugroziti bebin razvoj.
U ovom trenutku embrio se sastoji od epiblasta i hipoblasta, iz kojih će se razviti organi i dijelovi tijela. Započeo je i razvoj posteljice koja će s vremenom preuzeti opskrbu kisikom i hranjivim stvarima.
Majčino tijelo u 4. tjednu trudnoće
U ovom tjednu test za utvrđivanje trudnoće bi mogao potvrditi da ste u drugom stanju.
HCG je hormon koji se mjeri u svim testovima trudnoće i to u urinu i krvi. Svi kućni testovi za trudnoću su testovi koji utvrđuju razinu hCG hormona u urinu i to samo kada količina hormona prođe određenu razinu.
Test za utvrđivanje trudnoće može biti negativan iz nekoliko razloga: niste trudni, napravili ste test prerano, vaša ovulacija je bila kasnije nego što ste mislili pa količina hormona nije dovoljno visoka ili postoje komplikacije u trudnoći zbog čega je razina hormona niska. Ponovite test nakon nekoliko dana.
Test za trudnoću koji utvrđuje razinu hormona u krvi znatno je osjetljiviji od kućnog testa i može otkriti trudnoću već šest do osam dana nakon začeća. Ovakva vrsta testa koristi se samo kad postoje okolnosti zbog kojih je važno otkriti trudnoću već u prvim danima.
Ako je test za trudnoću pozitivan, dogovorite termin kod liječnika koji će vam pratiti trudnoću. Prvi ultrazvučni pregled je iznimno važan jer je ultrazvuk glavni pokazatelj da je s trudnoćom sve u redu, na primjer da se embrio razvija unutar maternice i da je odgovarajuće veličine s obzirom na tjedan trudnoće.
U ovom tjednu mogli bi se pojaviti prvi simptomi trudnoće. Najčešće su to: umor i iscrpljenost, grčevi i bolovi u trbuhu, promjene u osjetilima okusa i mirisa, pojačani iscjedak ili blago implantacijsko krvarenje te mučnine i povraćanje.
Više o prvim simptomima trudnoće pročitajte u članku: Simptomi trudnoće – koji su prvi znakovi trudnoće.
Ako ste planirali trudnoću, liječnik vam je vjerojatno unaprijed preporučio multivitamine s dodatkom folne kiselina. Folna kiselina odgovorna je za mnogobrojne funkcije u organizmu i trudnice i bebe u razvoju. Do prvog pregleda i liječničkih uputa pojačajte unos folne kiseline prirodnim putem.
Više o važnosti folne kiseline pročitajte u članku: Folna kiselina u trudnoći – zašto je važna za vas i za vašu bebu?