U 13. tjednu trudnoće vaša je beba, od tjemena do trtice, dugačka oko 8 centimetara i teži oko 20 grama.
Na vrhovima prstiju vaše bebe formiraju se jedinstveni otisci. Kroz tanku kožu jasno su vidljivi organi i vene kao i rebra s obzirom na to da kosti što više zamjenjuju hrskavicu.
Jetra počinje lučiti žučnu kiselinu, a gušterača inzulin.
Napreduje sazrijevanje funkcije posteljice koja doprima hranjive sastojke i kisik. Posteljica je okruglastog oblika i u vrijeme porođaja težit će oko 500 grama.
Sastoji se od dvije površine, jedna je hrapava i s nje polaze korionske resice. Korionske resice su veza između bebinog i majčinog krvotoka.
Druga, glatka površina prekrivena je tankom opnom. Ta opna se nastavlja od posteljice i oblažu cijelu unutrašnjost maternice stvarajući šupljinu ispunjenu tekućinom u kojoj se nalazi beba.
Vjerojatno još ne znate kojeg je spola vaša beba, ali ako je djevojčica u svojim jajnicima ima oko 2 milijuna jajnih stanica.
Majčino tijelo u 13. tjednu trudnoće
Dobrodošli u drugo tromjesečje koje je u pravilu najmirnije i najugodnije. Mučnine i drugi uobičajeni simptomi prvog tromjesečja vjerojatno su iza vas, a povećao vam se apetit i libido.
Ulaskom u ovo tromjesečje rizik od spontanog pobačaja se značajno smanjio, važan pregled u 12. tjednu trudnoće je iza vas pa se vjerojatno osjećate dovoljno sigurno da obznanite okolini da očekujete bebu.
Iako porod još uvijek nije ni blizu, vaše se tijelo i dojke počinju pripremati za dojenje pa možete primijetiti male količine kolostruma, tekućine bogate nutrijentima koje će hraniti vašu bebu prvih dana.
S obzirom na to da beba intenzivno raste, vaše potrebe za kalorijama i hranjivim tvarima se povećavaju. Mnoge trudnice se pitaju što je najbolje kada je riječ o prehrani i dobivanju na težini, pogotovo ako ste se, zbog mučnina, prvo tromjesečje hranili praznim ugljikohidratima.
Liječnici ističu da je prekomjerno dobivanje na težini povezano s nizom dodatnih rizika u trudnoći i nakon nje. Prekomjerni dobitak na težini otežavaju procjenu tijeka trudnoće i mjerenje bebe, prenaprežu se mišići, stvara se pojačani umor i slično.
Smatra se da je idealan dobitak na težini između 11 i 15 kilograma, pri čemu je za očekivati da će trudnice sitnije konstitucije dobiti manje, a trudnice krupnije konstitucije više kilograma.
U prvom tromjesečju dobitak na težini iznosi od 0 do 2 kilograma, a nastavlja se s oko 300 do 500 grama u drugom i trećem tromjesečju.
Najvažnije je da se hranite zdravo i uzimate prenatalne vitamine.
Više o zdravoj prehrani pročitajte u članku: Zdrava prehrana u trudnoći