Lažni trudovi su povremene kontrakcije mišića maternice koje se najčešće pojavljuju tijekom posljednja dva mjeseca trudnoće. Osnovna karakteristika i razlog zbog kojeg se ovakvi trudovi nazivaju lažnima je da ne rezultiraju proširenjem vrata maternice i rađanjem djeteta.
Lažni trudovi u većini slučajeva ukazuju na skori početak postepene pripreme tijela za porođaj. Često znaju biti bolni, neugodni i slični pravim trudovima. Zbog toga mogu prouzrokovati stres kod majke te zabrinuti buduće roditelje. Na sreću, postoji nekoliko korisnih metoda, tretmana i savjeta kojima se može olakšati nelagoda i smanjiti bolovi lažnih trudova.
Što su lažni trudovi i zašto se događaju?
Lažni trudovi ne prouzrokuju proširenje vrata maternice koje je nužno kako bi se beba rodila. Iako proces neće rezultirati porođajem, kontrakcije maternice (grčevi; odnosno njezino stezanje i opuštanje) mogu biti bolne, neugodne i česte. Mnoge trudnice lažne trudove opisuju kao intenzivnije menstrualne grčeve.
Uloga lažnih trudova je da kontrakcijama, odnosno grčenjem, “uvježbaju” i pripreme maternicu za porođaj. Mišići se stežu i opuštaju od 30 sekundi do 2 minute te uzrokuju simptome slične pravim trudovima. Ali mišići maternice nisu još dovoljno čvrsti i snažni da krenu bebu potiskivati van pa je tako i nastao naziv lažni trudovi.
Lažni trudovi: što ih razlikuje i kada se javljaju?
Važno je napomenuti da lažni trudovi nisu isti kod svih trudnica: neke ih mogu imati od drugog tromjesečja trudnoće, druge ih mogu imati povremeno, a treće lažne trudove ne moraju imati tijekom cijele trudnoće.
Braxton Hicks kontrakcije: kontrakcije u ranoj trudnoći
Kod onih trudnica koje imaju lažne trudove, većinom se javljaju u 4. mjesecu trudnoće (mnoge ističu 20. tjedan) i nazivaju se Braxton Hicks kontrakcije. One su slabe, bezbolne i slične beznačajno neugodnim grčevima u donjem predjelu abdomena (maternice).
Braxton Hicks kontrakcije su dobile naziv po britanskom liječniku Johnu Braxtonu Hicksu. On je još pred kraj 19. stoljeća uvidio da značajan broj trudnica pred početak poroda osjeća kontrakcije maternice, iako im cerviks, odnosno vrat maternice, još nije otvoren.
Ukoliko niste sigurni što se događa s vašim tijelom i sumnjate da imate Braxton Hicks kontrakcije, najbolje je da se posavjetujete s liječnikom. On će vam objasniti o čemu se radi te na taj način umiriti stres.
Prodromalni trudovi: lažni trudovi pred porod
Kako trudnoća odmiče, tako lažni trudovi u trećem tromjesečju postaju učestaliji, neugodniji i bolniji. Tada se nazivaju i prodromalnim trudovima, odnosno trudovima pred porod.
Često završe kao uvod u porođaj, odnosno cerviks se postepeno počne otvarati, pukne vodenjak i započnu pravi trudovi. Međutim, to ne mora uvijek biti slučaj: lažni trudovi pred porod mogu biti i samo priprema vašeg tijela za porod koji će uslijediti nakon izvjesnog vremena.
Što uzrokuje lažne trudove?
Iako nije dokazano, neki stručnjaci tvrde da ih uzrokuje pojačan dotok krvi do posteljice koji dovodi kisik do fetusa. S druge strane, stručnjaci nagađaju i da lažne kontrakcije maternicu postavljaju u ispravan položaj za rađanje.
Uzroci lažnih trudova mogu biti različiti, variraju od manje do više opasnih po zdravlje.
- Pripremanje tijela za porod izlučivanjem trudničkih hormona
- Pojačana aktivnost majke ili bebe
- Dehidracija
- Anksioznost
- Orgazam
- Umor i iscrpljenost
- Infekcija mokraćnog sustava
- Pun mjehur
- Položaj djeteta u maternici
- Četvrta ili peta trudnoća
- Nepravilnost maternice ili zdjelice
Razlika između pravih trudova i lažnih trudova
Još jednom je važno napomenuti kako ne osjeti svaka trudnica lažne trudove. Međutim, postoji nekoliko karakteristika koje vam svakako mogu pomoći u procijeni trebate li se zaputiti doktoru ili ne.
LAŽNI TRUDOVI | PRAVI TRUDOVI | |
UČESTALOST KONTRAKCIJA |
|
|
KOLIKO SU BOLNI? |
|
|
LOKACIJA BOLI |
|
|
HODANJE I PROMJENA POLOŽAJA |
|
|
OSTALE KARAKTERISTIKE |
|
|
Lažni trudovi: kada se obratiti liječniku?
Bolovi u abdomenu u drugom ili trećem tromjesečju trudnoće nisu uvijek znak lažnih trudova. To se posebno odnosi na stanja u kojima, osim nelagode ili bolova u donjem dijelu trbuha ili leđa, osjećate i druge simptome.
Lažni trudovi prije 37. tjedna trudnoće
Jedna od mogućih i potencijalno opasnih stanja može biti prijevremeni porod. Prijevremeni porod je svaki porod koji se odvije prije 37. tjedna trudnoće. On svakako zahtjeva medicinsku intervenciju. Više o prijevremenom porodu možete pročitati ovdje.
Ako su lažni trudovi, ili bilo kakva intenzivnija bol ili nelagoda u donjem dijelu abdomena, učestali prije 37. tjedna trudnoće, smjesta se javite liječniku. Moguće je da se radi o prijevremenom porodu ili drugom stanju koje zahtjeva medicinsku skrb. Odlazak liječniku je nužan kako bi se otklonile sve eventualne sumnje.
Lažni trudovi nakon 37. tjedna trudnoće
Naravno, može se dogoditi i da se radi o lažnim trudovima kao uvodu u nadolazeći porod (pripremni trudovi). U takvim slučajevima, navedeni ili slični simptomi se javljaju neposredno prije očekivanog termina poroda. Svakako, uz pratnju partnera ili vama bliskih osoba, otiđite u bolnicu ili pozovite hitnu pomoć.
Što učiniti ukoliko ste sigurni da se radi o lažnim trudovima?
U tom slučaju nema razloga za brigu! Ako vam je doktor potvrdio da se radi o lažnim trudovima ili Braxton Hicks kontrakcijama, to znači da se vaše tijelo na prirodan način priprema za porod koji će uslijediti prije ili kasnije.
Jesu li lažni trudovi opasni za bebu?
Ukoliko se lažni trudovi ne pretvore u prodromalne trudove koji će dovesti do prijevremenog poroda, onda nisu opasni za bebu. Čak naprotiv, oni pomažu maternici da se pripremi za porod, a samim time pripremaju i bebu za veliki dan. Pokušajte ne dovoditi svoje tijelo u stanje stresa zbog lažnih trudova. Ako mislite da će vam to pomoći, porazgovarajte s ginekologom koji će otkloniti svaku sumnju.
Kako se nositi sa stresom i ublažiti nelagodu?
Postoji nekoliko efektivnih načina za ublažavanje Braxton Hicks kontrakcija i lažnih trudova:
- Popijte vode! Lažni trudovi se ponekad mogu javiti zbog dehidracije.
- Odmorite! Možda je vašoj bebi potreban odmor. Ukoliko se lažni trudovi ne smire, pokušajte promijeniti položaj ležanja.
- Prošećite ili radite polagane vježbe! Ponekad će dodatna aktivnost umiriti bebu.
- Duboko dišite! Duboko disanje će olakšati nelagodu.
- Opustite se! Napravite si toplu kupku, slušajte glazbu, čitajte ili radite nešto drugo što će vas opustiti.