Ugledali ste plusić na testu? Sljedećih devet mjeseci vašeg života prepušteno je u ruke hormonima jer upravo o njima ovisi kako ćete se osjećati, koje tegobe će vas pratiti i hoćete li doista blistati kao što se to često povezuje uz “blaženo” stanje. Svaki tjedan trudnoće nosit će sa sobom nove izazove, ali često i neke nove tegobe.
Hormoni u prvom tromjesečju trudnoće
Dok dio trudnica doista i blista u svakom pogledu, koža i kosa su ljepše i zdravije i osjećaju se odlično, drugi dio trudnica se suočava s konstantnim umorom već od prvih tjedana trudnoće. Tu su i česti problemi sa tenom, od suhoće kože do problema sa prištićima. Glavni krivci za sve ove neobične simptome s kojima se niste susretali do trudnoće jesu hormoni.
Kako bi tijelo u trudnoći pružalo bebi sve što joj je potrebno za pravilan rast i razvoj bit će potrebne i više razine hormona, koje istovremeno djeluju dobro na razvoj bebe, ali kod buduće majke mogu uzrokovati ne tako lijepe promjene jer tijelo na njih nije naviknuto. U početku trudnoće najčešći pokazatelj neravnoteže hormona bit će mučnine, a nakon 6. tjedna trudnoće pridružit će im se i česte promjene raspoloženja.
Kraj prvog tromjesečja uglavnom će biti u znaku visokih razina beta Hcg hormona, čime će vaše mučnine biti na vrhuncu. Srećom, u drugom tromjesečju razine ovog hormona se smanjuju i vrlo brzo ćete osjećati poboljšanje.
Hormoni u drugom tromjesečju trudnoće
Drugo tromjesečje je većini trudnica najljepši period trudnoće. Svi oni simptomi izraženi pod utjecajem hormona smiruju se iza 12. tjedna trudnoće, a sve tegobe koje vas čekaju na kraju trudnoće još nisu počele. Kretanje je uglavnom ugodno, problemi sa snom su sve manje izraženi, pa pokušajte uživati u tjednima koji su pred vama. Ten i kosa su u svojoj najljepšoj fazi.
Tijekom drugog tromjesečja najuočljivije će biti djelovanje hormona relaksina. Iako je uvelike koristan jer omogućava rastezanje i opuštanje mišićima i ligamentima, ujedno je jedan od razloga za pojavu neuobičajene nespretnosti u trudnoći.
Djelovanje progesterona također djeluje na opuštenost mišića, pa tako osim ruku i nogu dolazi do opuštanja i svih ostalih mišića, što u određenom periodu može stvoriti probleme s probavom. Nadutost i zatvor pokušajte izbjeći zdravom prehranom i dovoljnim unosom vode. Na tijelu ćete osim trbuščića primijetiti i promjene u obliku pigmentacijskih mrljica, pa do tamne linije na trbuhu, takozvane linee negre.
Hormoni u trećem tromjesečju trudnoće
Posljednje tromjesečje bit će obilježeno nespretnošću uslijed djelovanja hormona, ali i simptomima kao što su bolovi i nelagoda uslijed rasta bebe i sve većeg opterećenja na vašu kralježnicu i sve organe. Volumen krvi do 32. tjedna trudnoće povećat će se za gotovo 50% u odnosu na period prije trudnoće, stoga je poželjno redovito kontrolirati krv kako biste izbjegli anemiju.
Osim rastezanja ligamenata u posljednjem tromjesečju dolazi i do širenja zdjelice zahvaljujući hormonu trudnoće (Hcg), što može dovesti do povremenih bolova i osjećaja pritiska u zdjelici. Tijelo se polako priprema za porod. U posljednjim tjednima trudnoće često dolazi do nakupljanja viška vode u tijelu, pa će se brojnim divnim simptomima možda pridružiti i otečene noge.
Hormoni nakon poroda
Većina trudnica porodi se do 40. tjedna trudnoće, a u narednih nekoliko tjedana nakon poroda hormoni se polako vraćaju u normalu. Razine estrogena nakon poroda mogu biti krivac za povremene napadaje vrućine, suhoću vaginalnog područja i ludo raspoloženje, no dojenje može ubrzati proces normaliziranja razine estrogena.