NaslovnicaTrudnoća i dojenjePorodPravi i lažni trudovi - kako ih prepoznati i olakšati?

Pravi i lažni trudovi – kako ih prepoznati i olakšati?

Trud je elektromehanički fenomen koji dovodi do skraćivanja mišićnih vlakana maternice i porođaja djeteta. Trudovi počinju u fundusu (dnu) uterusa, tu su najsnažniji i najduže traju, zatim se šire u donje dijelove maternice gdje postaju sve slabiji i kraći.

Na stvaranje trudova utječu razni faktori: hormonski, živčani, mehanički. Kombinacijom tih faktora nastaje trud i započinje porođaj.

Kako razlikovati prave i lažne trudove?

Postoje pripremni i prethodni trudovi, koje nazivamo još i lažnim trudovima. Oni predstavljaju lažnu uzbunu i mnoge trudnice zbog sličnih simptoma odmah odlaze u porodilište, ali za to još uvijek nije pravo vrijeme.

Naime, kada trudovi ne prestaju, već postaju učestaliji, traju pola minute i ponavljaju se u pravilnom razmaku od 20 do 30 minuta, a zatim svakih 15 pa 10 minuta, znak je da su počeli pravi porođajni trudovi. Kada su oni svakih 10 minuta i ne prestaju, trudnica se može spremiti za odlazak u porodilište (uz pomoć svog partnera obaviti higijenu i istuširati se), kako to nebi morala obavljati u porodilištu.

Trudovi su počeli ili će uskoro početi u sljedećim slučajevima:

  • Ako vam pukne vodenjak,
  • Ako osjećate kontrakcije u trbuhu, leđima ili butinama, koje se javljaju na 10 minuta ili češće, osjećaj poput menstrualnih bolova,
  • Ako iz vagine izađe čep sluzi, takozvani sluzavi čep (možda i krv),
  • Ako osjećate bebinu glavicu, gdje ćete osjetit jak pritisak na zdjelicu, vaginu i mokraćni mjehur.

Kako ublažiti trudove?

Trudove možete olakšati uz sljedeće savjete:

  • Disanjem i opuštanjem – umjesto da se napnete i zadržavate dah kada nastupi trud, usredotočite se na to da polako izdišete kroz usta i opuštajte mišiće lica, vrata i ramena. Kada ispraznite pluća, automatski ćete udisati; udahnite duboko, spuštajući dijafragmu prema želucu i udišući kroz nos. Takvo sporo trbušno disanje pomoći će vam tijekom prve faze porođaja i osigurat će da i vi i dijete dobijete dovoljno kisika. Kada je dijete skoro izašlo, dišite duboko i plitko, udišući i izdišući iz grudi, a ne iz trbuha.
  • Masaža – kako bi vam bili olakšani bolovi izazvani trudovima, najbolje je da se naslonite na velik jastuk ili da legnete na bok, ovisno o tome kako vam bude udobnije i da vas vaš partner u takvom položaju masira. Relativno jak pritisak šakama ili valjkom za masažu pomaže kod bolova u leđima. Osim te masaže, djelotvorna masaža za smanjenje bolova kod trudova je sa vrlo blagim i brzim pokretima, takozvana “leptir masaža” na dnu kičme, iznad stražnjice, ali i dugi potezi niz kičmu, oko bokova i butina. Osim što masaže smiruju, one mogu i ublažiti bolove u leđima i trbuhu tijekom porođaja. Prije masiranja, nanesite malo pudera, ulja ili kreme koji nemaju jak miris (tijekom porođaja možete biti osjetljivi na mirise, što bi vam dodatno otežavalo porođaj). Za masažu vaš partner dodatno se može služiti drvenim valjkom.
  • Oblozi tijekom trudovaTerapija toplim i hladnim oblozima – dobro umotan termofor ili topao oblog poput male bočice napunjene toplom vodom može vam pomoći na početku trudova, naročito ako vas najviše bole leđa. Možete isprobati trljanje ledenim oblogama ili vrećicom kockica leda po leđima. Dodatno se osvježite prskanjem s mineralnom vodom po licu ili brisanjem lica hladnom, vlažnom flanelskom krpicom. Neki preporučuju čaj od lista maline (dvije do tri šalice dnevno) tijekom trudnoće i porođaja, jer navodno jača maternicu i daje joj tonus, ali prije uzimanja obavezno posavjetujte se sa svojim liječnikom.

Kada dođe do trudova, imajte na umu sve one tehnike i savjete koje ste naučili u školi za trudnice ili za koje ste saznali od svojih liječnika ili preko medija. Skoncentrirajte se na porođaj, bez panike i straha, jer na kraju će doći najbolji ishod svega toga, a to je vaša beba, za koju se vrijedi oko svega toga malo i namučiti. Stoga, sretno trudnice i samo hrabro, smireno i opušteno i sve će biti u redu.

Poslušajte što o trudovima kaže prim. dr. sc. Gordan Zlopaša, voditelj Odjela rađaonice KBC Zagreb:

Mamin svijet
Mamin svijethttps://www.maminsvijet.hr/
Portal MaminSvijet.com namijenjen je svim sadašnjim i budućim mamama, koje se na najbrži način žele informirati o trudnoći, majčinstvu, ali i svim drugim obvezama koje su dio svakodnevnice jedne mame. Svjesni toga da je ponekad teško uskladiti sve obiteljske i poslovne obveze, a opet pronaći malo vremena za sebe, odlučili smo pokrenuti portal na kojemu moderne mame mogu potražiti mnoštvo korisnih informacija o svim izazovima s kojima se susreću, ali uz to se i opustiti, zabaviti te pronaći pokoji „ženski“ savjet.

Imate li komentar ili pitanje? Podijelite ga s nama!

Molimo unesite komentar
Molimo unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

spot_img

Najpopularniji tekstovi

Smeđi iscjedak – što ga uzrokuje i može li biti opasan?

Svijetlo smeđi iscjedak u sredini ciklusa je u većini slučajeva besopasan prirodni proces, no tamno smeđi iscjedak može biti ozbiljan i zahtijevati intervenciju liječnika....