Đumbir je jedan od čestih, ali i najzdravijih začina u mnogobrojnim kućanstvima. Obiluje hranjivim tvarima koje jačaju imunitet i pomažu organima u borbi protiv raznih bolesti. Njegov korijen već se stotinama godina koristi u prehrambene i ljekovite svrhe, a danas se većinom konzumira kao čaj od đumbira. Zbog svog aromatičnog okusa, daje posebnu notu receptima iz azijske kuhinje. Pročitajte više o čaju od đumbira ovdje.
Đumbir – biljka, izgled i opis biljke
Đumbir (lat. Zingiber officinale) je gomoljasta biljka koja ima lisnatu stabljiku te žuto-zelene cvjetove. Meso đumbira može biti žute pa sve do bijele ili crvene boje, a pokriveno je smećkastom korom, tanjom ili debljom, ovisno o tome gdje je biljka rasla te u kojem je periodu ubrana. Začin od đumbira (đumbir u prahu) dobiva se iz korijena biljke te pretežno raste u toplijim dijelovima Azije, Južnoj Americi i Africi.
Đumbir – ljekovitost
Ova biljka sadrži mnogobrojna fenološka svojstva zahvaljujući kojima služi kao prirodni lijek protiv raznih gastrointestinalnih tegoba kao što su mučnine, proljev ili nadutost. Samim time, njegova konzumacija preporučuje se osobama koje pate od jutarnjih mučnina, mučnina tijekom vožnje, neugodnih plinova te onima koji se bore s mučninama uzrokovanim kemoterapijom ili oporavkom nakon operacije.
Ako osoba pati od mučnina može si pripremiti čaj od đumbira za želudac ili pak, žvakati sirovi korijen đumbira. Žvakanje korijena đumbira katkada pomaže i kod upale zubnog mesa
Također, đumbir pozitivno djeluje na razne jetrene enzime i čini ih pokretljivima u njihovom prolasku kroz probavni trakt. Takva reakcija organizma može ublažiti zatvor te smanjiti rizik od razvoja karcinoma debelog crijeva.
Đumbir – protuupalna svojstva
Đumbir sadrži protuupalne tvari koje se zovu gingeroli, a za koje se vjeruje kako pomažu mnogima koji pate od osteoartritisa ili reumatoidnog artritisa. Određena istraživanja pokazuju kako pravilnom i svakodnevnom konzumacijom đumbira, oboljeli mogu smanjiti jačinu bolova u zglobovima i kostima te povećati svoju mobilnost.
Đumbir za prehladu i gripu
Đumbir tijekom hladnih zimskih dana može i ugrijati ljudsko tijelo. Zahvaljujući dijaforetičnim svojstvima, potiče znojenje i zagrijavanje tijela iznutra. Znoj ovdje djeluje kao ‘detoksifikator’, to jest, zahvaljujući svojstvima koja razaraju bakterije koristan je za uklanjanje infekcija u tijelu.
Umjesto klasičnih čajeva koje najčešće pijete tijekom liječenja od viroza ili gripa, pokušajte si pripremiti čaj od đumbira te tako unijeti i dodatne hranjive tvari u svoj organizam! Više o čaju od đumbira pročitajte ovdje.
Đumbir za kardiovaskularno zdravlje
Đumbir dokazano smanjuje kolesterol čime sprječava začepljenje vena i potiče održavanje normalne razine šećera u krvi. Smanjivanjem šećera u krvi samim time smanjuje i vjerojatnost pojave bolesti srca kod osoba koje boluju od dijabetesa tipa 2.
Đumbir protiv menstrualnih bolova
Vjeruje se kako đumbir pomaže kod dismenoreje – jakih menstrualnih bolova i grčeva i to tako što ih smanjuje i ublažava. Ipak, neka istraživanja pokazuju kako se kao nuspojava đumbira može javiti dodatno krvarenje, stoga se ne preporučuje ženama koje obilno krvare tijekom menstruacije.
Đumbir za mršavljenje
Budući da đumbir pozitivno djeluje na većinu sustava u ljudskom organizmu, dokazano pomaže i u skidanju suvišnih masnih naslaga te održavanju zdrave tjelesne težine. Ako želite izgubiti kilograme i dovesti se u bolju formu, nije dovoljno samo konzumirati đumbir.
Veliku ulogu pri skidanju suvišnih kilograma igra promjena prehrambenih navika; što veći unos vode te prehrana bazirana na svježem voću, povrću, mesu i ribi, zdravim mastima i ugljikohidratima.
Danas lako možete različite namirnice unijeti u organizam putem sokova, čajeva ili smoothie-a, a đumbir vam može poslužiti kao jedan od sastojaka.
Đumbir i limun odlični su partneri prilikom mršavljenja samim time što limun obiluje vitaminom C te antioksidansima koji potiču pravilan rad probave i štite jetru. Također, limun sadrži i diuretička svojstva, odnosno, čisti tijelo od toksina i potiče razgradnju masnih stanica.
Đumbir i med
Kombinacija đumbira i meda najviše pomaže u liječenju respiratornih problema, poboljšavanju cirkulacije, jačanju imuniteta i u borbi protiv karcinoma. Također, med je odlično svojstvo prijenosa đumbirovih svojstava kroz ljudski organizam.
- Astma
- Kombinacija đumbira i meda, zajedno s crnim paprom, liječi simptome astme. Smiruju upalne procese, potiču protjecanje kisika do pluća i opuštaju krvne žile.
- Loša probava
- Đumbir i med sadrže antioksidanse kojima pomažu imunološkom sustavu. Uz to, potiču razvoj ‘dobrih bakterija’ u crijevima koje ubrzavaju probavu i njen pravilan rad, a sudjeluju i u razgradnji viška masnih stanica u tijelu.
Đumbir u trudnoći
Budući da đumbir pomaže prilikom mučnina, njegova konzumacija preporučuje se i trudnicama u prvom tromjesečju ako pate od jutarnjih mučnina te ostalih popratnih simptoma trudnoće (vrtoglavice, zatvor, povraćanje,…).
Budući da đumbir može biti odgovoran i za obilno krvarenje, njegova se konzumacija ne savjetuje trudnicama tijekom posljednjeg tromjesečja kako ne bi potaknuo prijevremeni porod ili malu porođaju težinu djeteta. Svakako se prije bilo kakve konzumacije određenih namirnica ili dodataka prehrani konzultirajte s vašim liječnikom.
Smiju li djeca jesti đumbir?
Ako je Vaše dijete mlađe od 6 godina, ne preporučuje se konzumacija đumbira bez prethodne konzultacije s liječnikom, koji će Vam preporučiti na koji način ga možete pripremiti te u kojim količinama možete uvesti đumbir u prehranu djeteta.
Đumbir – nuspojave
Kao što je već navedeno, đumbir kod nekih žena može potaknuti obilno krvarenje tijekom menstruacije. Uz to, jačina njegova okusa kod nekih ljudi može uzrokovati žgaravicu, proljev te žarenje u želucu. Ako primijetite određenu nelagodu prilikom njegove konzumacije, svakako nemojte nastaviti s njom.
Kako jesti đumbir?
Korijen đumbira možete pronaći u svim većim trgovačkim centrima i to po vrlo pristupačnoj cijeni. Kada god je moguće, uvijek birajte svježi đumbir umjesto đumbira u prahu jer ne samo da svježi đumbir pojačava okus, već sadrži i veću razinu gingerola.
Prilikom odabira svježeg đumbira, obratite pozornost na to je li čvrst, gladak i bez plijesni. Svježi đumbir, ako stoji neoguljen, može izdržati u hladnjaku i do tri tjedna. Đumbir u prahu treba držati u dobro zatvorenoj staklenki, na tamnom i suhom mjestu.
Na okus koji đumbir ostavlja u jelima utječe i trenutak u kojem ga odlučite ubaciti u jelo; ako đumbir dodate na početku kuhanja, ostavit će vrlo suptilnu aromu u jelu, odnosno, ako ga dodate pri kraju kuhanja, imat će jači utjecaj na cjelokupni okus.
Ovisno o receptu ili jelu koje pripremate, izrežite komad đumbira i ogulite ga nožem ili gulilicom. Oguljeni komad đumbira tada možete nasjeckati, samljeti ili naribati. Zbog svog jakog okusa, često ne treba pretjerivati u količini đumbira koju ćete pripremiti.
Đumbir – uzgoj
Uzgoj đumbira unutar doma zapravo je vrlo jednostavno. Jednom kada je posađen, ne treba mu više od vode i malo strpljenja kako bi izrastao u aromatičan začin za vaša jela. Đumbir možete uzgojiti prateći nekoliko jednostavnih uputa:
- Đumbir je tropska biljka koja ne može preživjeti zimu i hladnoću. Posadite ga tek nakon posljednjeg proljetnog mraza.
- Postoji mnogo vrsta đumbira, ali najčešća je ova o kojoj ste čitali i čiji korijen možete pronaći u trgovinama. Ako možete, najbolje bi bilo da kupite organski đumbir koji nije tretiran pesticidima. Izaberite korijen đumbira koji je ‘debeljuškast’ i koji ima vidljive ‘izbočine’ na krajevima rubova.
- Komadić korijena veličine 2,5 cm može izrasti u zasebnu biljku. Nakon što ste narezali đumbir, ostavite njegove dijelove na suhom mjestu nekoliko dana. Oni bi tijekom tih par dana trebali formirati zadebljanje preko izrezanog dijela.
- U teglu postavite što kvalitetniju zemlju za sađenje. Kao i većina vrtnih biljaka i đumbir ‘preferira’ blago alkalno tlo. Pomoću vrtnog pH uređaja postavite alkalnost u tlu od 6,1 do 6,5 pH vrijednosti.
- Đumbiru odgovara djelomična sjena te područje jutarnjeg sunca, bez vjetra i vlage. Najbolje mu odgovara mjesto koje dobije dva-pet sati sunca na dan. Ako ga sadite u teglu, ona mora biti barem 30 cm duboka.
- Svaki komadić đumbira posadite tako da njegova izbočina gleda prema gore. Ako ih sadite u redovima, neka razmak između njih bude 20 cm.
- Čim posadite đumbir, zalijte ga s malo vode. Provjeravajte zemlju svakodnevno i nemojte dopustiti da se u potpunosti osuši. Vlažno tlo lako će ‘zatruliti’ plod, stoga nemojte pretjerivati sa zalijevanjem.
- Posavjetujte se s iskusnim vrtlarima o tome treba li gnojiti zemlju ili ne, ovisno o tome u kakvu ste zemlju đumbir prvotno posadili.
- Stabljike đumbira će u vrijeme kasnog ljeta ili rane jeseni požutjeti, sukladno padu temperature. U tom trenutku potrebno je smanjiti zalijevanje zemlje. Moguće je da cvijet đumbira niti ne procvjeta tijekom prve ili druge godine nakon sadnje.
- Đumbir razvija puno jači okus ako se što duže razvija pod zemljom.
- Poželjno je unijeti đumbir u kuću tijekom zime i postaviti ga na toplo i suho mjesto.
Specijal o đumbiru:
- Čitate tekst: Đumbir – ljekovitost, kako jesti đumbir, nuspojave i uzgoj
- Čaj od đumbira – ljekovitost, nuspojave i priprema
- Đumbir recepti – kako iskoristiti đumbir na razne načine?
- Đumbir, med i limun za mršavljenje i jačanje imuniteta