Đumbir, med i limun odlična su kombinacija namirnica koje pomažu tijekom hladnih zimskih mjeseci i tegoba koje oni donose sa sobom.
U zimskom periodu većina nas se, nažalost, redovito susreće s raznim oblicima prehlada i viroza. U trenutcima kada nam je potrebno nešto čime bismo umirili simptome bolesti, nerijetko posežemo za čajevima te raznim zdravim namirnicama kako bismo povratili izgubljene vitamine i energiju.
Svaka od ovih triju namirnica zasebno bogata je mnogim kvalitetnim hranjivim tvarima. Uz to, dobra je stvar što kombinacijom svih triju namirnica možemo stvoriti ukusan napitak ili jelo i time u svoj organizam unijeti dodatne vitamine i minerale.
Đumbir – ljekovitost i znanstvena istraživanja
Đumbir je vrlo zahvalna namirnica zbog toga što može poslužiti kao sporedni, ali i glavni sastojak mnogih jela, smoothieja, čajeva pa čak i deserata. Neke od recepata s đumbirom možete pronaći ovdje. Zahvaljujući njegovim mnogobrojnim zdravim sastavnicama, često pomaže i kod raznih zdravstvenih tegoba.
Ovo su samo neka od njegovih mnogobrojnih zdravih učinaka na ljudski organizam:
Đumbir smanjuje bolove
Đumbir sadrži tvari znane kao gingeroli, a koje mu omogućuju da djeluje protuupalno, odnosno, da pomaže u smanjivanju raznih bolova. Određena istraživanja pokazala su kako oni koji pate od osteoartritisa, pravilnom konzumacijom đumbira, mogu smanjiti jačinu bolova u kostima ili zglobovima.
U eksperimentalnoj studiji, pacijentima s osteoartritisom je uz standardni tretman koji je propisao liječnik preporučena i interventna masaža s uljem đumbira dva puta tjedno (n = 34). Na kraju prvog i petog tjedna ispitanici u obje skupine su ocijenjeni s obzirom na bol i funkcionalno stanje. Studija je pokazala da samo-masaža uljem đumbira može značajno smanjiti bol kod osteoartritisa te se preporučuje koristiti kao komplementarna metoda uz standardne metode liječenja. Znanstvenu studiju možete pronaći ovdje.
Đumbir liječi suhu i osjetljivu kožu
Hladan zimski vjetar nekim ljudima može oštetiti kožu te ju učiniti suhom ili vrlo osjetljivom. Budući da se okidač kožnih problema često nalazi ‘unutar’ našeg organizma, njegovo djelovanje može se smanjiti uvođenjem đumbira u svakodnevnu rutinu. Njegova protuupalna svojstva umiruju crvenu i nadraženu kožu.
Đumbir štiti od pojave karcinoma
Uz mnogobrojna protuupalna svojstva, đumbir sadrži i veliku količinu antioksidansa, koji čiste organizam i štite ga od različitih toksina i virusa. Samim time, antioksidansi svojim djelovanjem pomažu i štite tijelo od razvoja karcinoma.
Iranski znanstvenici su proveli razmatranje objavljenih znanstvenih radova u razdoblju od 2000. do 2010. godine te zaključili:
Đumbir ubrzava rad metabolizma nakon obroka
Šalica čaja od đumbira na dan, može ubrzati probavu hrane u vašem tijelu i potaknuti ju da što prije ‘izađe van’. Samim time, djeluje i tako da smanjuje pojavu plinova i neugodne nadutosti.
Đumbir ublažava mučnine
Bilo da se borite s mučninom uzrokovanom vožnjom u autu, ranom trudnoćom ili kemoterapijom, napitak od đumbira, sigurno će vam pomoći u olakšavanju tih tegoba. Đumbir djeluje na probavu tako što ju ubrzava i time prevenira nelagode vezane uz mučnine. Dva od tri znanstvena istraživanja su pokazala da je đumbir bolji od placeba i jednako učinkovit kao lijek metoklopramid. Pročitajte znanstveno istraživanje ovdje.
Đumbir smanjuje loš kolesterol
Određena istraživanja pokazuju kako samo jedna i pol čajna žličica đumbira u prahu ili naribanog đumbira, na dan, može pomoći u smanjivanju razine LDL kolesterola i triglicerida. Smanjenjem lošeg kolesterola smanjuje se i rizik od pojave srčanog udara ili ostalih problema s krvožilnim sustavom.
Đumbir smanjuje pojavu kardiovaskularnih bolesti
Uz protuupalna svojstva, đumbir ima sposobnost razrjeđivanja krvi. Time se sprječava stvaranje krvnih ugrušaka, odnosno, smanjuje se rizik od pojave srčanih bolesti. Svakako, ako imate određenih problema s krvožilnim ili kardiovaskularnim sustavom, prije konzumacije đumbira, obavezno se posavjetujte s liječnikom!
Đumbir smanjuje menstrualne bolove
Ako tijekom menstruacije patite od bolova u području abdomena, pokušajte konzumirati đumbir nekoliko dana prije dolaska očekivane menstruacije. Smatra se kako đumbir može pomoći kod jakih menstrualnih grčeva i bolova. Ipak, određeni liječnici tvrde kako đumbir može potaknuti obilno krvarenje, stoga se njegova konzumacija ne preporučuje ženama koje obilno krvare.
Znanstvenici su testirali učinkovitost lijeka Novafen i đumbira te su utvrdili:
Med – ljekovitost
Med je od davnina služio i kao hrana i kao lijek. Danas, kada ga većinom koristimo kao prirodni zaslađivač, zaboravljamo na sva njegova dobra svojstva koja pozitivno djeluju na naš organizam.
Jedna žlica meda (21 g) sadrži 64 kcal te 17 g šećera (uključujući fruktozu, glukozu, maltozu i sukrozu). Također, obogaćen je mnogim vitaminima i mineralima, no nedovoljno da bi zadovoljio dnevne potrebe za vitaminima. Zanimljivo je to kako med ne sadrži vlakna, masti niti proteine.
Đumbir i med dobri su saveznici prilikom liječenja respiratornih problema, jačanja imuniteta ili poboljšavanja cirkulacije. Samim time, med je i odlično svojstvo prijenosa đumbirovih hranjivih tvari kroz organizam.
Budući da obje namirnice sadrže mnogobrojne antioksidanse, zajedno potiču razvoj dobrih bakterija u probavnom sustavu te time ubrzavaju probavu i razgrađuju višak masnih stanica u tijelu.
Đumbir i med za želudac
Kao što je već navedeno, đumbir je jedna od, ako ne i najbolja, prirodna namirnica koja može ublažiti bolove u želucu, mučnine, nadutost i sl. Uz to, ubrzava rad probavnog sustava i samim time štiti od nelagode u tom području.
S druge strane, med se tisućama godina koristio u Ayurvedskoj medicini kao lijek za razna oboljenja. Neka istraživanja pokazala su kako je koristan za ublažavanje bolnog grla prilikom acidnog želučanog refluksa.
Kako biste si olakšali razne želučane tegobe, skuhajte si čaj od đumbira i zasladite ga medom. Savjetujemo da pokušate pripremiti domaći čaj od đumbira čiji korijen možete narezati ili naribati i zatim preliti vrućom vodom.
Đumbir i med za mršavljenje
Kako je već navedeno, med se nerijetko upotrebljava kao zaslađivač zbog toga što sadrži prirodni šećer. Ako počinjete s dijetom, umjesto običnog bijelog šećera, čaj, kavu ili kolače pokušajte zasladiti medom. Ne samo da ćete smanjiti unos prerađenih sastojaka, već ćete medom unijeti prirodne hranjive tvari. Također, đumbir će potaknuti usporeni metabolizam na rad i razgraditi hranu na pravilan način.
Prije nego što krenete skidati višak kilograma, imajte na umu kako niti jedna namirnica ne može sama izravno djelovati. Uz to, potrebno je promijeniti način prehrane te konzumirati više zelenog povrća, proteina i zdravih masti. Svakako savjetujemo da s time ne počinjete naglo, već da postepeno uvodite nove namirnice u svakodnevnu prehranu.
Limun – ljekovitost
Limun je obogaćen vitaminom C i vlaknima te mnogim hranjivim tvarima koje su odgovorne za održavanje ljudskog zdravlja. Jedan limun sadrži 31 mg vitamina C što je 51% preporučene dnevne doze.
Istraživanja pokazuju kako limun, ali i ostali citrusi, sadrže spojeve koji mogu pomoći u snižavanju lošeg kolesterola i tako štititi od pojave kardiovaskularnih bolesti. Vitamin C i vlakna iz limuna, pomažu u prevenciji od razvoja srčanih bolesti.
Topla voda pomiješana s limunovim sokom na prazan želudac dokazano pomaže prilikom skidanja suvišnih masnih naslaga jer pektin, spoj koji se nalazi u limunu, širi vaš želudac i time vam daje osjećaj sitosti, dok topla voda trenutno povećava broj kalorija koje tijelo sagorijeva.
Manjak željeza u organizmu, koje se treba unijeti preko određenih namirnica, može se unijeti i limunom. Ipak, limun je korisniji kod sprječavanja anemije jer poboljšava upijanje željeza iz povrća.
Kako biste iskoristili sva dobra svojstva koja limun sadrži, preporučuje se da ga u organizam umjesto putem čaja ili soka, unesete tako što ćete ga pojesti. Njegovo ‘meso’ sadrži većinu dobrih spojeva koji se cijeđenjem limuna, izgube.
Đumbir med i limun za imunitet – recept
Gingeroli u đumbiru ne samo da imaju protuupalna svojstva, već sadrže i antifungalna svojstva kojima uništavaju infekcije i jačaju imunološki sustav. Čaj od đumbira, pomiješan s medom i limunom može učiniti čuda za vaš organizam!
Sastojci
- 1 l vode
- 2 žlice svježe naribanog korijena đumbira
- sok 1 limuna
- pola žličice meda
Recept je jednostavan:
- Zagrijte jednu litru vode i pustite da zavrije.
- Dodajte 2 žlice svježe naribanog korijena đumbira
- Ostavite u vrućoj vodi kroz 10-15 min.
- Iscijedite limun i dodajte meda po želji.
Ako pak niste ljubitelj čajeva, sokova i ostalih napitaka, u pileću ili goveđu juhu dodajte čajnu žličicu đumbira. Uz pikantniji okus, postići ćete i pristunost više dobrih tvari koje mogu pomoći u borbi protiv simptoma prehlade ili viroze.
Đumbir med limun i bijeli luk ili češnjak – recept
Iako bi se zdrav organizam trebao održavati uravnoteženom prehranom te dobrim životnim navikama, svejedno se vrlo često znaju pojaviti sezonske gripe, prehlade ili viroze. Kašalj, upaljeno grlo i začepljen nos nerijetko ćemo pokušati ublažiti čajevima ili pastilama.
Kod jako izraženih simptoma gripe ili jake prehlade, od velike koristi može biti čaj od đumbira, zaslađen medom, s limunom i malo češnjaka.
- Đumbir će ugrijati tijelo, ubrzati cirkulaciju i ‘odčepiti’ dišne puteve.
- Limun će uskladiti pH razinu tijela, razrijediti šlajm (mukus?) i razviti otpornost prema bakterijama.
- Češnjak ili bijeli luk, kao đumbir i limun, sadrži protuupalna svojstva i antioksidanse te djeluje na razrjeđivanje šlajma.
- Med će zahvaljujući svojim antibakterijskim svojstvima pomoći imunološkom sustavu u borbi protiv infekcija.
Sastojci:
- 5-8 češnjeva češnjaka (oguljeni i samljeveni)
- 1/4-1 čajne žličice naribanog svježeg korijena đumbira (ovisno o vlastitom izboru)
- 2 šalice vode
- 1 limun
- med po želji
Upute:
- Zagrijte vodu i pustite da zavrije.
- U vodu ubacite češnjak i đumbir i ostavite da tonu u vrućoj vodi kroz 10-15 min.
- Iscijedite limun i dodajte meda po želji.
- Pijte čaj kroz cijeli dan! I ponovite postupak svakodnevno dok ne ozdravite (Ili dok vam ne dosadi). 🙂
Đumbir med limun i cimet – recept
Miris cimeta većinu zasigurno podsjeća na zimsko vrijeme i razne recepte obogaćene njegovim mirisom i okusom. Osim što služi kao dodatak raznim muffinima ili pitama s jabukama, može koristiti i kao prirodan lijek za mnoge tegobe.
Određena istraživanja pokazuju kako cimet pomaže kod regulacije razine glukoze i lipida u organizmu pacijenata koji pate od dijabetesa tipa 2. Količina i do 6 g cimeta na dan utječe i na smanjivanje razine triglicerida i LDL kolesterola. Uz to, cimet ublažava bolove i onima koji pate od raznih bakterijskih infekcija, gastritisa ili srčanih bolesti.
Osim kod već spomenutog čaja od đumbira, cimet može biti i jedan od sastojaka raznih torta od đumbira i meda, smoothieja od limuna i đumbira ili pak piletine pripremljene s đumbirom i češnjakom.
Ako želite igrati na sigurno i pripremiti čaj od đumbira, meda, limuna i cimeta, savjetujemo da pripremite čaj prema gore navedenom receptu te da na 1 šalicu vode dodate 1 čajnu žličicu cimeta.
Ako imate odličan i provjeren recept koji uključuje neke od navedenih sastojaka iz ovog članka (ili želite s nama podijeliti svoja iskustva), svakako nam pišite u komentarima!
Specijal o đumbiru:
- Čitate tekst: Đumbir, med i limun za mršavljenje i jačanje imuniteta
- Čaj od đumbira – ljekovitost, nuspojave i priprema
- Đumbir recepti – kako iskoristiti đumbir na razne načine?
- Đumbir – ljekovitost, kako jesti đumbir, nuspojave i uzgoj