Drage moje trudnice i novopečene mame!
Čestitam vam. Postale ste mame. Da, ovo mislim i na vas koje ste trenutno trudne. I vi ste majke. Čim poželite postati majke, vi to već jeste. Samo je potrebno da se to manifestira u vašoj realnosti. Ukoliko se već manifestiralo onda je ovo pravi tekst za vas. Uživajte u čitanju!
Ležite vi u krevetu, paketić pored vas je namiren. Ima blaženi osmijeh na licu, krajnje uživanje. Sreća izvire iz svake njegove pore i pretače se kroz udah i izdah koji tako nježno obasjava prostoriju. Da, ovako to izgleda svakoj majci. Koliko god se vaše dijete meškoljilo, deralo, opiralo, vama je i dalje najdivnije stvorenje na svijetu.
Nemojte me krivo shvatiti, svjesne ste vi koliko vam je energije potrebno za podizanje mališana. I iscprljene ste, neispavane, iznervirane. Da, normalno stanje. Svaki pogled u zrcalo podsjeti vas da je vrijeme da učinite nešo za sebe. Osim da se samo otuširate i namažete lice kremom.
Meni je par mjeseci to bilo jedino što sam si od njege mogla priuštiti. Svaki dodatni napor odlazio bi u smjeru povećanja stresa, a to sam htjela izbjeći koliko je najviše bilo moguće.
Ono što mi je svakodnevno dolazilo kao odmak od stresa bio je pokret. Znala sam tijekom dojenja i ležanja na boku istezati svoje prsne mišiće. Po stanu sam razbacala male rekvizite pa kada bi prolazila držeći Kristu istegnula bih listove. Stalno sam išla u šetnje. Duge šetnje, kratke šetnje, uzbrdo, nosila bih ju ili gurala u kolicima.
Kada bih ju navečer uspavala, ako bih uspjela ostati budna, legla bih na strunjaču, u poziciju za opuštanje mišića pregibača kuka i disala duboko i svjesno.
VJEŽBA: što možemo raditi u bolnici, prve vježbe nakon trudnoće
Evo par smjernica kada i kako se motivirati na pokret nakon poroda:
- Već u bolnici, ako je moguće, pokrenite distalne dijelove tijela (stopala i ruke) laganim kružnim pokretima. Stiščite šake, gnječite prste. Potaknite cirkulaciju i limfu.
- Krenite u šetnju makar i metar do vrata bolničke sobe i vratite se. Slušajte svoje tijelo, dajte mu vremena za oporavak. Pokret dijeluje regenrirajuće, nemojte se dodatno iscrpljivati.
- Koristite svoju zdjelicu kod svakog saginjanja i sjedanja.
- Krenite na organizirano vježbanje prilagođeno postporođajnom razdoblju nakon 6 mjeseci. Ukoliko se dobro osjećate i imate dozvolu liječnika možete i prije, no vježbe neka budu prilagođene promjenama koje su nastupile u područu zdjelice i trupa.
- Uzmite vrijeme za sebe, doslovno 5 minuta u kupaonici, ako nigdje drugdje, da svjesno udahnete i izdahnete s fokusom na sebe i mišlju da je sve u redu.
Sretno i ne zaboravite! Vi ste sjajna majka!
Za svako pitanje, poticaj ili motivaciju, tu sam!
S vama kroz trudnoću i majčinstvo,
Jelena