Nakon Å¡to ste devet mjeseci nosili svog anÄela, konaÄno ste ga ugledali i vaÅ¡oj sreÄi nema kraja. Posvetili ste mu dane koji slijede, ÅŸelite mu pruÅŸiti najbolju paÅŸnju, brigu i ljubav. No, svaka mama zna da u prvoj djetetovoj godini pomalo zanemari sebe. Å to zbog nedostatka vremena, Å¡to zbog toga da je ipak sada to maleno biÄe u prvom planu.
U tim prvim mjesecima djetetova ÅŸivota, mame obiÄno ne paze Å¡to jedu, veÄ uzmu neÅ¡to u ÅŸurbi kako bi ponovo brzo bile dostupne svom djetetu.
Tada vrlo Äesto unosite u tijelo namirnice prepune Å¡eÄera, grickalice, kolaÄe ili puno bijelog kruha. Sve su to prazne kalorije koje rezultiraju nakupljanjem viÅ¡ka kilograma.
Iako je to najljepÅ¡e doba vaÅ¡eg ÅŸivota, mnoge mame Äe se sloÅŸiti da je to vrijeme i velikih briga. Uz sve brige oko roditeljstva, razmiÅ¡ljate sigurno i o tome kako smrÅ¡aviti nakon poroda.
Da bi mrÅ¡avljenje nakon poroda bilo zdravo i da biste se vi osjeÄali bolje, morate usvojiti zdrave prehrambene navike koje Äe vam pomoÄi da izgubite kilograme.
Stres s kojim se susreÄete u prvim mjesecima nakon poroda prevelik je da biste sada joÅ¡ vagali i mjerili Å¡to Äete jesti. Nemojte biti optereÄeni kilogramima, uvijek ima vremena da vratite liniju nakon poroda. NajvaÅŸnije je vaÅ¡e zdravlje kako biste se mogli posvetiti bebi. Iz tog razloga, bitna je i zdrava prehrana. Pogotovo ako dojite jer kroz vaÅ¡e mlijeko dijete dobiva sve ono Å¡to mu je potrebno za rast i razvoj.
Kada usvojite novi ÅŸivotni stil i poÄnete se hraniti zdravo, kilogrami Äe se topiti i vi Äete zdravo mrÅ¡avjeti. PreporuÄuje se da se tako hranite cijeli ÅŸivot. Naravno, to ne znaÄi da si ne moÅŸete priuÅ¡titi kolaÄ, kavu ili ÄaÅ¡u vina, no, vaÅŸno je da budete umjereni.
Ako dojite, to ne znaÄi da morate i viÅ¡e jesti. Dojiljama je potrebno samo 500 kalorija viÅ¡e nego inaÄe. VaÅŸno je izbalansirati prehranu i jesti zdravo jer Äe samo tako i vaÅ¡a beba zdravo rasti. Dojenjem mame troÅ¡e velik broj kalorija Å¡to u konaÄnici takoÄer pomaÅŸe u zdravom gubitku kilograma.
Da biste smrÅ¡avili i odrÅŸali novu teÅŸinu, nemojte gladovati. Rasporedite obroke kroz dan i vodite se time da uvijek imate tri glavna obroka i dva meÄuobroka. Nemojte preskakati obroke jer Äete tako organizam staviti u stanje gladovanja. Tijelo Äe prilikom sljedeÄeg obroka poÄeti skladiÅ¡titi hranu za poslije i to u obliku masnih naslaga. Jedino Å¡to tako moÅŸete dobiti je spor metabolizam.
Jedite puno voÄa i povrÄa, cjelovitih ÅŸitarica, mlijeka i mlijeÄnih proizvoda. U prehranu ukljuÄite i jaja te meso. Od mesa se preporuÄuju piletina, puretina i riba te soja.
Crvenog mesa poput svinjetine, junetine i govedine, jedite Å¡to manje.
Pijte puno vode i Äaja, a izbjegavajte zaslaÄene sokove i Äajeve koje vam ne donose niÅ¡ta dobro. Ti jednostavni Å¡eÄeri krivci su za nakupljanje praznih kalorija i kilograma, a da nam se pritom Äini da niÅ¡ta nismo unijeli u tijelo. Bolji izbor svakako su prirodni voÄni sokovi koje moÅŸete pripremiti u blenderu i tako zdravo zapoÄeti dan. Kombinirajte razno voÄe i povrÄe i osjetite i razliku u koliÄini energije. Takvi sokovi donijet Äe vam samo ono dobro jer su prepuni vlakana, vitamina i minerala. Sve to, sada vam je i viÅ¡e nego potrebno.
Pripazite na nedostatak ÅŸeljeza u krvi i anemiju. Velik broj mama se nakon poroda susreÄe s manjkom ÅŸeljeza u krvi. Razlog tomu su, osim Å¡to beba u trbuhu uzima ÅŸeljezo za rast i razvoj, i veliki gubici krvi tijekom poroda. Provjerite krvnu sliku i svakako unosite ÅŸeljezo kao dodatak prehrani.
Uz ovakav naÄin prehrane, kilogrami Äe padati i vaÅ¡e tijelo Äe se polako poÄeti poprimati izgled prije poroda. VaÅŸno je da se ne optereÄujte. Hranite se zdravo i uÅŸivajte u majÄinstvu. IzaÄite s bebom u Å¡etnju, puno se kreÄite, a nije na odmet ukljuÄiti i fiziÄku aktivnost tri mjeseca nakon poroda. UpiÅ¡ite se na vjeÅŸbanje s bebom i u ugodnom druÅ¡tvu s drugim mamama, zdravo mrÅ¡avite.