Hidrokela (vodena kila) je nakupina tekućine u vrećici koja okružuje testis i uzrokuje bezbolno oticanje skrotuma. Većinom se pojavljuje kod dječaka i nestaje kroz prvu godinu života. Međutim, to nije uvijek slučaj: ponekad hidrokela, kod beba, dječaka i muškaraca, zahtjeva operaciju.
Vodena kila je većinom bezbolna, a majke ili muškarci je uoče sasvim slučajno. Pregled kod doktora je svakako obavezan jer vam jedino on može sa sigurnošću reći o kojoj vrsti hidrokele se radi te koji je najbolji tretman.
Što je hidrokela?
Vodena kila je nakupina prozirne tekućine u tankom području vrećice koja okružuje testis. Može se pojaviti na jednom ili na oba testisa. Beba se može roditi s hidrokelom, ali je može i razviti tijekom djetinjstva ili odrasle dobi.
Hidrokela (vodena kila): uzroci i simptomi
Uobičajeno, testisi se iz trbušne šupljine u skrotum spuste još u majčinoj utrobi, odnosno prije rođenja. Svaki testis se nalazi u svojoj vrećici koja je ispunjena prozirnom tekućinom. U većini slučajeva se svaka vrećica samostalno zatvori i tekućina se prirodno apsorbira.
Hidrokela testisa kod beba
Vodena kila se može razviti još prije rođenja. Razvije se tako da se tekućina u vrećici koja okružuje testis ne apsorbira u potpunosti pa ostane nakupljena u skrotumu. To je najčešći uzrok hidrokele testisa kod beba. S druge strane, prerano rođene bebe imaju veći rizik od dobivanja hidrokele.
Postoje dvije vrste hidrokele testisa kod beba:
- Nekomunicirajuća – tekućina se u ovakvim slučajevima, u pravilu, samostalno apsorbira tijekom prve godine dječakova života. Nekomunicirajuća hidrokela ne mijenja veličinu tijekom dana, a ako je nježno pritisnete, neće se pomaknuti.
- Komunicirajuća – vrećica i nakon prve godine života ostaje otvorena, tekućina se ne apsorbira i skrotum ostaje nateknut. Komunicirajuća hidrokela može mijenjati veličinu tijekom dana ili se tekućina, ukoliko nježno pritisnete skrotum, može sama vraćati u trbuh.
Osnovni simptom hidrokele testisa kod beba je bezbolno naticanje skrotuma. Beba neće plakati niti vam ukazati da joj je skrotum nateknut iz jednostavnog razloga – vodena kila kod beba ne boli. Zato je najbolje povremeno obratiti pažnju na veličinu i oblik testisa kod dječaka. Ako primijetite nešto neuobičajeno, posjetite doktora.
Vodena kila kod dječaka
Kod starijih dječaka, hidrokela je većinom komunicirajuća. Može biti povezana i s drugim uzrocima oticanja skrotuma:
- Kila (hernia) – organ ili tkivo (u ovom slučaju testisi) prolaze kroz oslabljene mišiće koji okružuju zahvaćeni dio (skrotum). Bol je najjača pri podizanju teških predmeta, kašljanju ili saginjanu.
- Torzija testisa – uvrtanje sjemenovoda koji dovode krv do testisa. Uzrokuje smanjen protok krvi i odumiranje stanica testisa.
- Varikokela – proširenje vena u skrotumu. Čest je uzrok smanjene proizvodnje i kvalitete spermija.
- Tumor – osnovni simptomi su kvržice, oticanje i bol u testisu.
Dječak će se u ovakvim slučajevima vjerojatno požaliti na iznenadnu i jaku bol u mošnji. Također, bol i oticanje se mogu javiti i uslijed jakog udarca u testise. Nužno je dijete odvesti pedijatru koji će utvrditi što se točno događa i odrediti odgovarajući način liječenja.
Hidrokela kod odraslih muškaraca
Vodena kila se može razviti i kasnije u životu, obično kod muškaraca starijih od 40 godina. Uzrok hidrokele kod odraslih muškaraca je da se kanal kroz kojeg se testisi spuštaju izvan tijela nije u potpunosti zatvorio, ili se ponovno otvorio. Tada se tekućina iz abdomena spusti u skrotum i on natekne.
Hidrokela kod odraslih može biti uzrokovana i:
- nizom bolesti koje su navedene kod dječaka
- infekcijom
- ozljedom testisa
- podizanjem teških predmeta
Osnovni simptom je, naravno, oticanje skrotuma. Oticanje ne mora biti jako bolno, a muškarac može osjetiti i težinu u području testisa. Oteklina nerijetko mijenja veličinu pa je veća navečer nego ujutro. Svakako je potrebno posjetiti liječnika.
Dijagnoza i liječenje hidrokele testisa
Kod beba, hidrokela u većini slučajeva ne zahtijeva nikakav tretman jer sama nestane unutar prve godine dječakova života. Ako se to ne dogodi, vjerojatno će bit potrebno operirati hidrokelu.
Kod dječaka i muškaraca je dijagnoza jednaka: ako imaju nekomunicirajuću hidrokelu, sama nestane tijekom vremenskog perioda od pola godine do godinu dana. Ukoliko je hidrokela komunicirajuća ili je uzrokuju drugi zdravstveni problemi, operacija će zbog nelagode u području testisa (i naravno, zdravstvenog stanja), biti neophodna.
Onoga trenutka kada primijetite oteknut skrotum, odvedite bebu ili dječaka doktoru! Pedijatar jedini može potvrditi koja je vrsta hidrokele, je li ona bezopasna i je li potreban tretman.
Doktor će obaviti pregled kako bi utvrdio o kojoj vrsti hidrokele se radi:
- Opipat će testis kako bi vidio vraća li se tekućina natrag u abdomen.
- Provjerit će je li uzrok naticanju skrotuma tekućina ili masa.
- Opipat će pacijentu abdomen kako bi isključio druge bolesti.
- Po potrebi, pacijent će dati uzorak krvi ili urina te će biti poslan na ultrazvuk.
Kako se operira hidrokela?
Operacija je potrebna ako hidrokela uzrokuje veliku nelagodu i ako je komunicirajuća. Izvodi se pod anestezijom i pacijent, ukoliko ne dođe do komplikacija, može otići iz bolnice nakon nekoliko sati ili dana.
Kirurški zahvat se izvodi na dva načina:
- Operacija hidrokele – skalpelom se napravi mali rez na jednom ili oba testisa te se hidrokela izvadi van.
- Punkcija hidrokele – dugačka igla se umetne u mošnju i pomoću nje se izvuče tekućina. Međutim, ova metoda se ne primjenjuje često jer se hidrokela u većini slučajeva vrati nakon izvjesnog vremena.
Oporavak nakon operacije hidrokele
Operacija vodene kile, u pravilu, nije opasan kirurški zahvat. U rijetkim slučajevima se pojavljuju komplikacije tijekom ili nakon operacije. Jako je bitno naglasiti da se one pojavljuju izrazito rijetko, a uključuju:
- alergiju i negativne reakcije na anesteziju
- ugruške krvi
- krvarenje i unutarnje krvarenje
- oštećenje živaca
- neplodnost
- infekcije
Svakako se istog trenutka javite liječniku ako izvjesno vrijeme nakon operacije uočite crvenilo, groznicu i izraženo oticanje.
Nakon operacije hidrokele, dječak ili muškarac se vjerojatno neće moći vratiti normalnim aktivnostima nekoliko dana ili tjedana, ovisi o brzini oporavka. Skrotum može biti otečen i do nekoliko mjeseci.
Bol će nestati unutar tjedan dana, a u tom vremenu pacijent mora odmarati i eventualno piti propisane tablete protiv bolova. Stavljanje hladnih obloga na područje testisa također pomaže. Također, doktor pacijentu može prepisati i remen za podršku mošnji. Povremeni pregledi kod doktora kako bi se osiguralo da se pacijent pravilno oporavlja su svakako obavezni.
Operirao sam preponsku kilu i sad se pojavila vodena kila.Jasno sa strahom sam otišao urologu misleći najgore no kaže nemate rak i objasni što je to.Međutimkaže ja to nebi operirao na vašem mjestu.Jaja su vam normalne velićine i to je ok.No sada pitam zašto misli da netreba operacija,imam 76 godina.Malo me boli jer i spavam na natečenoj strani.Jasno u strahu sam od karcinoma kako to kntrolirat milim savjet lp.