Pretilost kod djece slovi kao jedan od najozbiljnijih zdravstvenih problema 21. stoljeća. Procjene iz 2016. godine ustvrdile su kako je broj pretile djece mlađe od 5 godina dosegao gotovo 41 milijun djece. U prilog ozbiljnosti problema ide činjenica kako je vjerojatnost pretilosti u odrasloj dobi kod pretile djece dva puta veća, nego kod djece koja nisu pretila.
Što je pretilost kod djece?
Pretilost se definira kao abnormalna i nepotrebna količina masti u ljudskom organizmu, a koja svojom prisutnošću može loše utjecati na čovjekovo zdravlje. Do pretilosti dolazi kada je energija, unesena putem hrane i pića, veća od energije koju čovjek potroši fizičkom aktivnošću. Kada govorimo o pretilosti kod djece, mislimo na mlađu djecu i tinejdžere do 19.-e godine života.
Pretilost kod djece određuje se mjerenjem djetetove težine i visine i izračunavanja njegovog BMI-a, odnosno, indeksa tjelesne mase. On je prihvatljiv za određivanje pretilosti kod djece starije od dvije godine. Liječnik je jedina prava osoba koja može odrediti je li dijete pretilo ili ne, stoga ako sumnjate na pretilost kod svog djeteta, javite se liječniku, nemojte sami dolaziti do zaključaka.
Djeca koja imaju povećan rizik od pojave pretilosti su djeca koja:
- svakodnevno konzumiraju hranu visokih šećernih i masnih vrijednosti (popularni i lako dostupni fast food, slatkiši, slatka gazirana pića,…)
- gotovo nikada nisu fizički aktivna
- vrijeme provode sjedeći; gledajući televiziju ili igrajući videoigrice
- žive u okruženju u kojem zdrava prehrana i fizičko kretanje nisu prioritet
- jedu radi utjehe
- dolaze iz obitelji u kojoj je debljina genetski uvjetovana
- su svakodnevno izložena marketinškim kampanjama raznih industrija nezdrave hrane
- imaju manjak informacija o zdravoj prehrani
- imaju smanjen pristup zdravoj hrani (sociološki ili ekonomski razlozi)
- boluju od genetičkih bolesti ili hormonskog disbalansa, poput Prader-Willijeva sindroma, Cushingova sindroma ili poremećaja u radu štitnjače
Broj pretile djece definitivno je u porastu, najviše zahvaljujući razvoju tehnologije i sve većem sjedilačkom načinu života. Također, tome pridonosi i lako dostupna ‘brza’ hrana, budući da ljudi imaju sve manje vremena na raspolaganju za pripremanje domaće hrane. Sve više nam je dostupna ‘ukusna, fina, brza i jeftina’ hrana i to najčešće na putu do posla, škole ili vrtića.
Uzroci pretilosti kod djece
Sve više roditelja, nažalost, većinu dana provodi na poslu, a manje doma uz djecu koja slobodno vrijeme najčešće iskorištavaju za nekontrolirano igranje videoigrica i konzumiranje slatkiša. Problemi s pretilošću mogu biti prisutni u obitelji, ali to ne znači da će svako dijete koje dolazi iz takve obitelji biti pretilo.
Najveći razlog zašto je većina članova obitelji pretila je to što roditelji djeci svojim primjerom pokazuju obrasce ponašanja kakve oni sami koriste i koji su ih (možda) doveli u to stanje. Vrlo mali broj pretile djece (<10%) povezan je s različitim genetičkim i hormonalnim bolestima.
Ostali čimbenici koji utječu na razvoj pretilosti kod djece su:
- urođeni sporiji metabolizam
- manjak fizičke aktivnosti
- loše prehrambene navike
- sve manji broj majki koje doje – novorođenčad mogu razviti pretilost kako rastu budući da je prehrana majčinim mlijekom zamijenjena prehranom formulom
- sve manji broj djece koja se igra vani, a sve više one koja je igru prebacila na ‘ekran’
- smanjivanje fizičke aktivnosti djeci – roditelji ih voze u školu, umjesto da djeca pješače ili idu biciklom
- sve više interaktivnih reklama velikih prehrambenih industrija koje nastoje djecu ‘namamiti’ da konzumiraju njihove proizvode, nudeći različite igračke, sličice i poklone uz hranu ili piće
- brza, jeftina i nekvalitetna hrana koja se poslužuje u vrtićima i školama – budući da se hrana priprema za veliki broj djece, nastoji se što više financijski uštedjeti, a što manje vremena potrošiti na kuhanje
Kako pretilost kod djece utječe na njihovo zdravlje?
Pretila djeca imaju povećan rizik od razvoja određenih bolesti, najviše kroničnih bolesti srca te dijabetesa kasnije u životu. Uz to, sve je veća pojava i psihičkih problema, poput stresa, depresije i smanjenog samopouzdanja.
Ostale moguće posljedice kod pretile djece su:
- visok kolesterol
- visok tlak
- inzulinska rezistencija koja može voditi prema razvoju dijabetesa tipa II
- problemi s kostima
- problemi s licem; osip, akne i gljivične infekcije
- problemi sa spavanjem
- veća mogućnost za pojavom raka kasnije u životu
- bolesti jetre
- prerani ulazak u pubertet
- astma ili drugi problemi dišnog sustava
- problemi s prehranom – pojava anoreksije i bulimije
Prvi problemi kod pretile djece koji se javljaju su emocionalni ili psihološki, a koji onda nerijetko vode prejedanju zbog proživljenih loših emocija. Pretila djeca vrlo često doživljavaju verbalno zlostavljanje od svojih vršnjaka, a katkada i unutar vlastite obitelji.
Prevencija pretilosti kod djece
Dječji vrtići i škole igraju veliku ulogu u prevenciji pretilosti kod djece osiguravajući djeci sigurno okruženje prakticiranjem zdravog i odgovornog ponašanja. Kod kuće, roditelji djeci mogu pomoći tako da odrede zajedničko vrijeme objedovanja – djeca uče imitacijom svojih roditelja i ponašat će se onako kako svakodnevno vide od članova obitelji.
Novopečenim majkama preporučuje se dojiti, ako mogu, jer majčino mlijeko osigurava dobre nutritivne vrijednosti. Prilikom prelaska na novu i kruću hranu, roditelji trebaju obratiti pozornost na količinu hrane na koju uče dijete te poticati dijete na što više kretanja i igre na otvorenom prostoru.
Kako promovirati zdravu prehranu kod novorođenčadi i predškolaca?
- dojiti barem prvih šest mjeseci života djeteta
- prilikom korištenja formule, izbjegavati škrob i nepotrebne šećere
- pustiti dijete da si samo regulira količinu pojedene hrane, umjesto da isprazni cijeli tanjur
- voditi računa o unosu odgovarajućih mikronutrijentima koji će utjecati na zdrav razvoj
- poticati dijete na što više igre na otvorenom prostoru
…a kod adolescenata?
- pobrinuti se da dijete doma (zdravo) doručkuje prije škole
- pripremiti djeci zdrave grickalice i međuobroke
- naglašavati važnost svakodnevnog unosa voća i povrća
- što više obroka jesti zajedno, u isto vrijeme
- odrediti vrijeme unutar kojeg će dijete gledati televiziju ili igrati videoigrice
- informirati i obrazovati djecu o zdravoj prehrani i mogućim posljedicama u slučaju prekomjerne konzumacije nezdrave prehrane
Kako promovirati fizičku aktivnost?
- poticati djecu na pješačenje ili bicikliranje do škole
- odrediti fizičku aktivnost kojom će se svakodnevno baviti cijela obitelj (hodanje, plivanje, penjanje na stijene, igranje igara na otvorenom i sl.)
- pobrinuti se da djeca odaberu aktivnost u kojima će uživati, a ne tjerati ih na one u kojima se možda osjećaju nelagodno (npr. plivanje koje kod neke djece izaziva anksioznost zbog toga što moraju biti u kupaćem kostimu)
- pobrinuti se da aktivnosti odgovaraju djetetovoj dobi
Kako pomoći pretilom djetetu?
Kod borbe s kilogramima, kod djece je prvenstveno važno usaditi osjećaj potpore jer se djeca često osjećaju ovisno o tome kakvo mišljenje roditelji imaju o njima. Vaše dijete mora biti svjesno toga da ga prihvaćate neovisno o broju na vagi, ali isto tako mora znati da ga volite i da zbog toga želite da je zdravije i zadovoljnije samo sobom.
Bitno je ne stavljati fokus na dijete kao jedini problem, već postepeno mijenjati navike cijele obitelji; polagano uvoditi fizičku aktivnost kao normalnu svakodnevnu pojavu te uvoditi zdrave namirnice u prehranu. Tako se dijete neće osjećati izdvojenim i odgovornim za promjene, već će se raditi na boljitku za sve članove obitelji.
Neprestano konzumiranje i ponavljanje zdrave hrane je ključ razvoja preferencija kod djeteta. Ono što djeca nauče doma promatrajući roditelje, pomoći će u kasnijem odabiru namirnica u školi, na izletima i sl. Kao što je već navedeno, djeca uče imitirajući roditelje, njihove navike, ali i preferencije svojih vršnjaka.
>> Saznajte kako pripremiti zdrave slatkiše za djecu ovdje.
Hrvatski liječnički zbor u suradnji s međunarodnom organizacijom EPODE International Network 2014. godine pokrenuo je obrazovni projekt PETICA – igrom do zdravlja. Cilj ovog projekta je edukacija roditelja i djece o pravilnim prehrambenim navikama te prevencija pretilosti kod djece od 2. do 4. razreda osnovne škole. Na njihovim internetskim stranicama možete pronaći rezultate pokrenutog programa, ali i mnogobrojne savjete vezane uz pomoć i prevenciju pretilosti kod djece.
Knjige o prehrani djece
Ako ni sami niste sigurni kako pripremiti zdrave, a ujedno ukusne obroke koje će vaša djeca stvarno voljeti, preporučujemo vam knjigu koja vam može pomoći.
Što djeca uistinu vole jesti – Kordula Werner – 89 kn
Što djeca uistinu vole jesti? Kako zapravo izgleda optimalna prehrana djece vrtićke i predškolske dobi? Odgovore nam daje njemačka nutricionistkinja Kordula Werner, autorica nekoliko kuharica namijenjenih zdravoj prehrani djece, koje su doživjele brojna ponovljena izdanja.
Ova kuharica, koja je nastavak bestselera Priredite kašice za svoju bebu, ne nudi samo jela za djecu, već i više od 60 ukusnih recepata za cijelu obitelj, prilagođenih našem podneblju.
Osim toga, tu je i mali priručnik o osnovama zdrave prehrane i namirnicama u kojem, među ostalim, možete naći i tablicu prehrambenih vrijednosti pojedinih namirnica, kao i sve o pravilnoj pripremi i čuvanju hrane te još mnogo toga što će zanimati sve roditelje koji svojoj djeci od malih nogu žele usaditi pravilne i zdrave prehrambene navike.
Knjigu “Što djeca uistinu vole jesti” možete naručiti ovdje po cijeni od 89 kn.