Kada sam prvi put pripremala stvari za bolnicu nisam znala što me očekuje, što mi treba, a što ne. U ovih sedam godina redovitih hospitalizacija naučila sam da svaka bolnica ima male razlike. U tekstu se nalazi lista koju provjeravam kod spremanja, ali niti ja ne nosim uvijek sve s obzirom da je velika razlika je li riječ o hospitalizaciji od sedam dana ili tri tjedna.
Potrebne stvari podjelila sam u nekoliko kategorija:
dokumenti
odjeća
higijenske potrepštine
igračke
elektronički uređaji
kupaći pribor
lijekovi
hrana
ostalo
Dokumenti
Prvo i osnovno je uputnica za hospitalizaciju na kojoj obavezno mora biti naznačeno da je roditelj u pratnji, a ako nije onda trebate uputnicu od svog liječnika za sebe. Uz to imate pravo na putni nalog koji morate ovjeriti pri dolasku i odlasku iz bolnice. Ukoliko idete na rehabilitaciju koju odobrava povjerenstvo tada vam trebaju i te ovjerene doznake ne starije od 90 dana (ukoliko je rok prošao, samo ih treba ponovno ići ovjeriti).
Medicinska dokumentacija je obavezni dio i savjetujem da ponesete sve što vam je potrebno. Osobno nosim isključivo kopije posložene po datumima tako da u svakom trenutku mogu lako pristupiti potrebnim nalazima. Trebaju vam zdravstvene knjižice, knjižica dopunskog zdravstvenog osiguranja za vas, ponekad traže i karton cjepljenja za dijete.
Uz ovo nosim i sitnice poput magnetske karte za tramvaj kad smo u Zagrebu jer se s kolicima često ne može na prva vrata autobusa, a aparatići iza su samo za magnetske karte.
Za rehabilitaciju vam u pravilu ne trebaju, ali za npr. boravak u Klaićevoj treba vam i papir od vještačenja na kojem je utvrđen invaliditet djeteta kako bi dobili pravo ostati s njim u bolnici.
Odjeća
Za Miju uvijek nosim viška jedan komplet odjeće za kraće hospitalizacije (npr. za tjedan dana Goljaka ima 7 kompleta odjeće spakirano, 6 za dane od pon-sub i jedna rezerva). Njoj pakiram robu po danima (majica-tajice/suknjica-bodi-čarape) plus jedna duksica.
Za sebe nosim nešto manje odjeće, otkrila sam davno capsule wardrobe koncept, koristim stylebook aplikaciju, pa lako i brzo složim outfite od odjeće koju ponesem. U aplikaciju ubacim slike outfita koji su mi fora i slike odjeće koju posjedujem (ili slične) pa se igram. Slike koje sam priložila su iz te aplikacije.
Kad bi tu odjeću svrstala u kategorije onda bi to izgledalo ovako:
pidžame
papuče
donje rublje
čarape
rezervne cipele
jakne
Higijenske potrepštine
Nosite stvari koje svakodnevno koristite. Na popisu se nalazi se ono što ja nosim na dulje hospitalizacije. Neke od navedenih stvari izbacim ako je riječ o kraćem boravku. Meni ovaj popis služi kao check lista kod pakiranja i samo križam jesam li ubacila sve što mi treba.
Sastav moje kozmetičke torbice i ostalo:
Krema za ruke
Dezdorans
Šampon
Regenerator
Gel za tuširanje
Krema za lice
Micelarna voda
Tonik
Vatice
Tekućina za leće
Spremnik za leće
Šminka
Četka
Gumice za kosu
Igla i konac
Britvica
Lak za nokte
Aceton
Krema za sunčanje
Škare
Ulje za kosu
Četkice i paste za zube
Pinceta
Grickalica
Krema za guzu
Ogledalo
Gel za dezinfekciju
Jednokratne rukavice
Štapići za uši
Papirnate maramice
Ulošci/tamponi
Flasteri
Vlažne maramice
Pelene. U nekim bolnicama ih možete dobiti, ali ne u svim. Za Goljak i Krapinske toplice morate nositi svoje. Kantrida i Klaićeva bolnica znaju dati, ali koju veličinu ćete dobiti je lutrija. Tako da osobno uvijek nosimo svoje.
Igračke
Neovisno ima li bolnica vrtić ili knjižnicu obavezno uzmite djetetu najdražu igračaku i par slikovnica.
Elektronički uređaji
tablet
mobitel
laptop
punjači
produžni kabel
slušalice
Kupaći pribor
Ukoliko idete na rehabilitaciju gdje je dio terapija u bazenu onda vam treba i kupaći pribor za dijete, a ukoliko želite s djetetom u bazen i za vas.
kupaći kostim
pelene za kupanje
ručnici
šlapice
leptirići, igračke za vodu (ovaj dio je za popodne kad je vodim na bazen u vlastitom aranžmanu)
Lijekovi
Ukoliko uzimate terapiju, nosite je i obavezno prijavljujete kod dolaska u bolnicu (odnosi se i na vas, ne samo na dijete). Uz to, ja uvijek nosim osnovne lijekove kod bilo kojeg putovanja, pa i u bolnicu, jer ponekad na odjelima nemaju baš ni tih osnovnih stvari.
čepići (neofen i lupocet)
ibuprofen i kafetin
toplomjer
sprej za nos
melatonin
vitamini
Hrana
U bolnicama imate osigurane obroke, ali smijete nositi i stvari poput sokova, grickalica i slično. Ukoliko odjel ima frižider možete nositi i pudinge i jogurte. Ako se beba hrani adaptiranim mlijekom, bolnice u pravilu imaju neko adaptirano mlijeko. Ne mora značiti da će u bolnici imati ono koje vaše dijete koristi tako da se ili raspitajte unaprijed ili uzmite svoje (moja je pila HIPP AR i njega nikad nisu imali tako da su i kutije mlijeka uvijek bile samnom). Ukoliko dijete ima posebnu prehranu na prijemu dogovarate sa sestrom što smije jesti, a što ne.
Ostalo
kolica
kišobran
kabanica
podložak za tuširanje (dok su mali obično dobiju kadice, ali ukoliko ih nema ili su veća djeca imaju na raspolaganju samo kadu za kupanje, pa ja preferiram da sjedi na svom podlošku)
u Decathlonu ima super stvarčica za pod koju stavim nakon tuširanja da ima gdje stati, a kad je gotova, mokra roba ide u to i zatvori se kao torbica
ručnici
prekrivač za krevet
osvježivać zraka za sobu
čaše i pribor za jelo
odvijač za igračke i baterije
sušilo za kosu/pegla
kuhalo za vodu
Stvari poput sušila za kosu i kuhala za vodu su u pravilu zabranjene i ne bi ih se smjelo nositi.
Po čemu se razlikuju bolnice?
Sad kad sam napisala što otprilike nosimo, evo par rečenica o samim bolnicama:
GOLJAK
Smijete izlaziti kada dijete nema vježbe. Ako dijete koristi kolica sklapate ih kad ih ne upotrebljavate, ali dobro će vam doći za odlaske u šetnju. Pored same bolnice nema dućana niti kafića tako da ili nosite sve što vam treba za cijeli boravak (tjedan dana) ili se pripremite na izlazak iz bolnice. Možete se spustiti pješke do grada ili imate autobus 138 koji staje odmah ispred. Imate frižider na raspolaganju, sobe imaju wi-fi, postoji aparat za kavu.
KRAPINSKE TOPLICE
Možete izlaziti, a vježbe su ujutro tako da ste popodne slobodni. Ispred bolnice je park, kafići i trgovina su jako blizu. U krugu bolnice imate i Općinsku knjižnicu u kojoj je besplatna članarina za pacijente. Preko puta je kompleks Aqua vivae koji za roditelje djece na rehabilitaciji ima povoljnije karte za ulaz (djeci je besplatno). Imate frižider na odjelu. Sve sobe imaju tv.
KANTRIDA
Rehabilitacija – obzirom da već neko vrijeme idemo isključivo u dnevnu bolnicu informacije su možda zastarjele, ali bile su dozvoljene šetnje, bio je frižider i postoji wi-fi. Pretpostavljam da se to nije promjenilo.
Ideje za pakiranje s moje Pinterest stranice možete pronaći na linkovima:
Maja Ivić je mama djevojčice Mije i supruga Siniši. Mia je djevojčica rođena s rijetkim sindromom a jedno od obilježja tog sindroma je izostanak govora. Radi toga Majina želja je utjecati na druge kako bi stvorila okolinu koja razumije i podupire djecu i osobe koje koriste potpomognutu komunikaciju.
Kroz stranicu na facebooku Mia i mama te grupuJa imam nešto za reći dijeli ideje kako koristiti potpomognutu komunikaciju u svakodnevnom životu.
Osnovala je i grupuRazvojne igre za djecukoja je u početku bila namjenjena roditeljima djece s poteškoćama ali je vremenom prešla taj okvir.
Volontira u udruzi „Dira“ u Rijeci gdje subotom čita priče djeci upravo uz pomoć potpomognute komunikacije. Održala je i nekoliko predavanja gdje je željela naglasiti koliko je bitna uloga roditelja pri implementaciji iste.
U slobodno vrijeme voli čitanje dobrih knjiga, tenis i skijanje. Ne može bez kave i čokolade.
Imate li komentar ili pitanje? Podijelite ga s nama! Otkaži
Svijetlo smeđi iscjedak u sredini ciklusa je u većini slučajeva besopasan prirodni proces, no tamno smeđi iscjedak može biti ozbiljan i zahtijevati intervenciju liječnika....