Refluks kod beba nastaje u trenutku kada se hrana vrati iz želuca što uzrokuje bljuckanje bebe.
Ako ste zabrinuti jer vaša beba često plače nakon jela, bljucka, povraća u mlazovima ili se izvija nakon što je polegnete, svakako potražite savjet pedijatra, a do tada, u našem članku možete pročitati koji su simptomi refluksa kod beba i što možete učiniti kako biste pomogli bebi.
Gastroezofagealni refluks – GER
Refluks tj. Gastroezofagealni refluks (GER) kod beba česta je pojava i sam po sebi se ne liječi. Javlja se kod 100% djece mlađe od 3 mjeseca, 40% djece mlađe od 6 mjeseci i u oko 20% djece do 12 mjeseci života. (Vlašić, 2010.)
GER rijetko postaje ozbiljno stanje te nestaje kako dijete stari, najčešće do šestog mjeseca. Neobična je pojava da se nastavi nakon 18-og mjeseca bebina života. Događa se zdravoj djeci nekoliko puta dnevno, no sve dok je dijete zdravo i razvija se u skladu s razvojnim miljokazima nije razlog za brigu.
Ipak, u nekim slučajevima refluks može biti uzrokovan i ozbiljnim stanjem ili uzrokovati probleme bebi, zato svakako obratite pažnju na sve detalje i vodite dnevnik kako biste vašem pedijatru mogli što detaljnije objasniti simptome koje ima vaša beba.
Simptomi refluksa kod beba
Refluks kod beba većinom nije znak za brigu. Vrlo je rijetko da želudac ima dovoljno kiseline da bi mogao iziritirati jednjak i grlo te prouzročiti dodatne simptome. Neki od mogućih simptoma su:
- plač nakon jela
- redoviti kašalj i gušenje
- odbijanje dojke ili bočice
- izvijanje leđa nakon polijeganja djeteta
- nemirno spavanje radi bolova
- povraćanje u mlazovima
- nemogućnost dobivanja na težini
- kašljanje ili gušenje tijekom i nakon hranjenja
- krvavi sadržaj povraćanja
- tragovi krvi u stolici
Uzroci refluksa kod beba
Kada beba guta mišići se opuste kako bi hrana prošla kroz jednjak u želudac. Taj mišić inače ostaje zatvoren, kako se sastav želuca ne bi vratio nazad. Kod dojenčadi koja pate od refluksa prsten mišića između jednjaka i želuca nije potpuno razvijen što dopušta hrani iz želuca da se vrati nazad. Nakon nekog vremena mišići će ojačati i otvarati se samo u trenutku gutanja te će time zadržati hranu u želucu.
Čimbenici koji doprinose refluksu kod beba su česti i rijetko se mogu izbjeći, a to su:
- često ležanje djeteta na ravnom
- pretežno tekuća prehrana
- prijevremeni porođaj
Ponekad refluks može biti uzrokovan ozbiljnijim stanjem kao što je:
- Netolerancija na hranu – često je glavni uzrok protein u kravljem mlijeku
- Stenoza pilorusa – u slučaju kada je zalistak između želuca i tankog crijeva sužen te ne dopušta da se želudac isprazni u tanko crijevo.
- Eozinofilni ezofagitis – kada se poseban tip bijelih krvnih stanica nakuplja i oštećuje sluznicu jednjaka.
- GERB – refluks sadrži dovoljno kiseline da ošteti sluznicu jednjaka
Gastroezofagealna refluksna bolest – GERB
GERB je bolest pri kojoj se kiseli želučani sadržaj vraća u jednjak i usta, a kod određenih slučajeva i u gornje dišne puteve. Pojavljuje se u otprilike 8% dojenčadi. Uzrok ove bolesti je oslabljena funkcija prstenastog (jednjačkog) mišića koji se ne steže dovoljno da bi hrana ostala u želucu.
Karakteristike želuca, kao što su volumen, brzina pražnjenja, prilagodljivost, količina želučane kiseline i sl., mogu mijenjati trajanje i jačinu refluksa, odnosno pogodovati razvijanju GERB-a.
Također, bitna je građa sluznice jednjaka, količina same sluzi te krvna opskrba i acidobazna svojstva tkiva jer može doći do oštećenja sluznice kao posljedice kontakta s kiselinom želučanog sadržaja.
Dijagnosticiranje GERB-a
Kod djece koja imaju tipične GERB simptome za postavljanje dijagnoze dovoljni su detaljna anamneza i klinički pregled.
Mogući testovi kojima se može potvrditi dijagnoza GERB-a:
- Barium gutanje ili gornji GI serija – poseban rengenski test u kojem se koristi barij kako bi se istaknuo gornji dio tankog crijeva, želudac i jednjak. Ovaj test prikazuje sve prepreke ili sužavanja u tom području.
- pH sonda – dijete mora progutati tanku cjevčicu sa sondom na vrhu koja ostaje u jednjaku dvadeset i četiri sata. Ovime se mjeri razina želučane kiseline, a može se odrediti jesu li problemi s disanjem posljedica GERB-a. Ovaj test najčešće se koristi.
- Gornja GI endoskopija – liječnik pomoću endoskopa gleda izravno u jednjak, želudac i gornji dio tankog crijeva
- Studija pražnjenja želuca – Dijete pije mlijeko ili hranu pomiješanu s radioaktivnom kemikalijom. Ta kemikalija se prati kroz gastrointestinalni trakt putem posebne kamere kako bi se pratila brzina pražnjenja želuca.
Pozicioniranje bebe dok spava
Iznimno bitan je i sam položaj bebe dok spava. U veće djece, kao i u slučaju odraslih, optimalan položaj je ležanje na lijevom boku s lagano uzdignutim uzglavljem . U tom položaju smanjuje se broj refluksnih epizoda. (Vlašić, 2010.)
Također, iznimno blagotvoran položaj za spavanje , glede refluksa, je ležanje na prsima. Želudac se brže prazni, manji je broj refluksnih epizoda, manji nemir i plač bebe te manja opasnost od aspiracije. (Vlašić, 2010.)
No, potrbušni položaj rizičan je za pojavu sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS) i to nekoliko puta veći u odnosu na spavanje na leđima. Dakle, važno je dobro odvagnuti rizike SIDS-a s jedne strane i štetne posljedice GERB-a s druge te se individualno posavjetovati s liječnikom. (Vlašić, 2010.)
Spavanje bebe na trbuhu ne preporučuje se dok beba ne navrši 6 mjeseci. Ako vaša beba spava na trbuhu, ne ostavljajte ju bez nadzora.
Prehrana kod GERB-a
U slučaju dojene dojenčadi način prehrane se ne mijenja. U dojenčadi hranjene adaptiranim kravljim mlijekom preporučuje se dodati u obrok hranu koja “zgušnjava“, kao na primjer rižine pahuljice ili rogačevo brašno. Na taj način se povećava viskoznost hrane zbog čega se hrana lakše zadržava u bebinom trbuhu. (Vlašić, 2010.)
Također, u prehrani se mogu primijeniti gotovi pripravci koje možete pronaći u ljekarnama, kao što je specijalna mliječna hrana kod učestalog podrigivanja i bljuckanja.
Sve promjene u prehrani uvodite obavezno tek nakon savjetovanja s pedijatrom i/ili liječnikom specijalistom!
Laringofaringealni refluks – “tihi refluks”
Laringofaringealni refluks (LPR) može biti iznimno stresan i za roditelje i za bebu. S bebom je naizgled sve u redu, ali je iscrpljena, razdražljiva i plače, a roditeljima je teško otkriti povod takvog ponašanja. Razlog tome je što u slučaju refluksa dijete povraća, a kod tihog refluksa tekućina ne dolazi do grla nego se zadržava u jednjaku.
No, tihi refluks možete otkriti ako primijetite da beba dugo nakon hranjenja ima tragove mlijeka u ustima ili ako se u dahu konstantno osjeti kiselost.
Simptomi “tihog refluksa”
- teško gutanje
- nervoza tijekom i nakon hranjenja
- tragovi mlijeka u ustima između hranjenja
- često podrigivanje
- nepravilno disanje, upala pluća, astma, kašalj
- gubitak težine
- iznenadni napadaji plača
- kiselkast dah
- Sandiferov sindrom (specifično izvijanje vrata)
Kako pomoći djetetu?
Hranite bebu u uspravnom položaju. Također, držite dijete u sjedećem položaju, ako je moguće, barem 30 minuta nakon hranjenja. Gravitacija pomaže hrani ostati na mjestu pa nemojte ljuljati dijete dok se hrana sliježe.
Pokušajte s količinski manjim, ali češćim hranjenjem. Nahranite dijete mrvicu manje ako se hrani bočicom ili smanjite vrijeme dojenja.
Ako dojite, a i u prehrani kod veće djece, izbjegavajte namirnice kao što su: čokolada, kofein, alkohol, citrusi, rajčica, masno meso, kremaste juhe, masna hrana, mlijeko itd. jer pogoršavaju simptome refluksa.
Nemojte pušiti u blizini beba jer čak i pasivno pušenje potiče refluks.
Dajte bebi dovoljno vremena da podrigne. Češće podrigivanje tijekom i nakon hranjenja može smanjiti nakupljanje zraka u bebinom želudcu.
Nemojte oblačiti dijete u usku robicu. Pogotovo oko trbuščića neka ima dovoljno prostora.
Masirajte bebu. Masaža može unaprijediti probavu, a svakako će opustiti dijete te vam pružiti trenutak zbližavanja s vašom bebom.
Kada otići liječniku?
Prije odlaska liječniku razmislite o svim relevantnim informacijama koje bi mogle pomoći u dijagnostici. Na primjer:
- Koliko često i u kojoj količini beba jede, kako se ponaša za vrijeme jela
- Koliko često povraća, djeluje li kao da ju boli dok povraća
- Ima li kakve druge simptome poput temperature i proljeva
- Je li beba rođena kao nedonošče
- Postoje li kakve alergije u obitelji
Svakako posjetite liječnika ako beba:
- ne dobiva na težini
- stalno bljucka ili povraća u mlazovima
- bljucka žutu ili zelenu tekućinu
- bljucka krv ili nešto slično zrncima kave
- odbija hranu
- ima tragova krvi u stolici
- teško diše i kašlje
- počne bljuckati ili povraćati nakon 6 mjeseci starosti
- postane neobično razdražljiva nakon hranjenja
- ima druge znakove bolesti kao što su temperatura i proljev
“Tihi refluks” treba shvatiti ozbiljno jer može dovesti do infekcije dišnih puteva, oštećenja bebinih glasnica i problema s uhom. Ako sumnjate na “tihi refluks” kod bebe svakako poslušajte svoje instinkte i potražite stručnu podršku i pomoć svog pedijatra. Bebe koje pate od refluksa češće brže pređu na krutu hranu pa se konzultirajte kada bi bilo najbolje uvesti ju bebi u prehranu.
Ne zaboravite, refluks kod beba česta je pojava i rijetko razlog za brigu, stoga uvijek imajte uz sebe gazu viška dok ne prođe.